Osemročné gymnázium – šk. rok 2010/2011

na vincentdepaul.sk – wiki‑stránkach Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave‑Ružinov
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Branné účelové cvičenie

150px|left|thumb| V dňoch 2. a 3. júna na našej škole prebehlo branné účelové cvičenie. To, čo mali žiaci možnosť si vypočuť v teoretickej časti, mohli si na druhý deň vyskúšať v praxi. Mali nachystaných desať stanovíšť, kde sa im učitelia pokúšali odovzdať svoje skúsenosti z týchto troch základných okruhov: riešenie nepredvídateľných situácií, zdravotná príprava, orientácia v teréne. Žiaci vypracovali rôzne vedomostné testy, ale mohli si aj v praxi vyskúšať nasadzovanie plynovej masky, prípravu evakuačnej batožiny, prvú pomoc pri menších, povrchových zraneniach.
Veľkonočný turnaj

Už tradične sa na našej škole zorganizoval Veľkonočný turnaj v rámci Vincentínskej olympiády, pre chlapcov florbal a pre dievčatá ping pong. Záujem bol obrovský, deti aj vedia prečo. My sme len chceli podporiť športové aktivity na našej škole a s pomocou Božou v tom budeme pokračovať. V dievčenskom turnaji nedošlo k žiadnemu prekvapeniu, aj mladšiu aj staršiu kategóriu vyhrali dievčatá, ktoré hrávajú tenis, na niektorých ich úderoch to bolo aj poznať. Z mladších dievčiat sa na 1. mieste umiestnila Kaja Sedláková z 6.B a zo starších dievčiat Dominika Czodorová z 9.A. Turnaj chlapcov mal veľmi vysokú úroveň, možno aj vďaka piatakom, ktorí hrajú síce florbal prvý krát, ale celkom im to ide. Za mladších žiakov vyhral THE BEST TEAM v zložení Herceg, Valent, Košč, Brezáni, Bílik, Špringer. Za starších žiakov jednoznačne asi najväčší favoriti celého turnaja v zostave so Samom Mesárošom THE POROS. OStatní členovia : Porázik Tomáš, Forgon Mišo, Ronin, Jukl, Straka. Mňa najviac potešil exhibičný zápas ZŠ versuz Gymnázium, ktorý sa podarilo vďaka gólu Danka Lesáka mladším žiakom vyhrať. Chcela by som sa aj touto cestou poďakovať Jojovi Makarovi, ktorý mi pomohol a zastúpil ma v rpzhodcovskej funkcii.


Geografická exkurzia

Žiaci štvorročného a osemročného gymnázia sa v apríli zúčastnili geografickej exkurzie na tieto miesta: Prírodná rezervácia pri rieke Rudava, veterná elektráreň Cerová, Mohyla M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. A čo sa dozvedeli? Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúceho krajine svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami. Podzemná perla malých karpát Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. V porovnaní s našimi ostatnými sprístupnenými jaskyňami, v ktorých zväčša prevládajú mohutnejšie podzemné priestory, predstavuje sústavu užších puklinových chodieb, avšak s čarokrásnou kvapľovou výzdobou. V ostatných rokoch veterná energetika zaznamenala obrovský rozvoj s ročným nárastom výkonu vyše 30 %. Inštalovaný výkon veterných elektrární sveta dosiahol koncom roka 2003: 39 000 MW a ročnú výrobu vyše 90 TWh. V súčasnosti sa bežne budujú veterné elektrárne s výkonom 1,5 - 2,5 MW. Najväčšia veterná turbína na svete má výkon 4,5 MW (Nemecko). Moderné veterné turbíny produkujú minimum hluku a sú akceptovateľné aj okolím.

150px|left|thumb|150px|left|thumb|150px|left|thumb|BELLA

Počas organizácie okresného kola v matematickej olympiáde sa naši žiaci zúčastnili filmového predstavenia Bella.150px|right|thumb| DEJ: Medzinárodná futbalová hviezda (Eduardo Verástegui) ide podpísať multimiliónovú zmluvu, keď sa náhle stane niečo, čo ukončí jeho kariéru. Čašníčka (Tammy Blanchard), ktorá každý deň zápasí s problémami, aby prežila v New Yorku, zistí o sebe niečo, na čo nie je pripravená. V jednej nezameniteľnej chvíli sú ich životy obrátené naruby...až kým ich nezblíži jeden rozhodný čin a zmení tak obyčajný deň v nezabudnuteľnú skúsenosť.

Kedysi slávny atlét a teraz kuchár v mexickej reštaurácii svojho brata, José sa stiahol zo sveta, ale rozpozná niečo v Nine, mladej čašníčke a podá jej pomocnú ruku. V priebehu jedného dňa sa konfrontuje so svojou minulosťou a ukáže Nine ako jej liečivá sila rodiny môže pomôcť objať budúcnosť.
Triedime odpady v rámci Recyklohier

Naša škola sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Program usporadúva spoločnosť ASEKOL SK, v rámci projektu Recyklohry bude naša škola vybavená zbernou nádobou, ktorá zaisťuje zber a recykláciu elektrozariadení, ktoré už doslúžili. Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o triedení

odpadov u mladej generácie a tiež zaistiť recykláciu drobných elektrozariadení v čo najvyššej miere. V rámci projektu Recyklohry bude naša škola vybavená zbernou nádobou na vyradené drobné elektro- zariadenia. Zberná nádoba poskytnutá spoločnosťou ASEKOL SK bude umiestnená v pavilóne A na prí- zemí. Každý žiak bude môcť do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mo- bil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, aku skrutkovač atď.). left|thumb|300px| Naši žiaci sa môžu zapojiť tiež do zábavných hier a súťaží, výtvarných či fotografických úloh a kví- zov z oblasti triedenia a recyklácie odpadov, ktoré bude organizátor projektu zadávať. Za nazbierané drobné elektrozariadenia a splnené úlohy získa naša škola body, za ktoré žiakom budeme môcť ob- starať rôzne učebné pomôcky, hry aj vybavenie pre voľný čas. Katalóg odmien a ďalšie informácie o pro- jekte sú Vám k dispozícii na www.recyklohry.sk. Rodičia, aj vy sa môžete do Recyklohier zapojiť. Ak máte doma vyradené drobné elektrospotrebiče, venujte ich svojim deťom.Zaistíte tak ich recykláciu a svo- jim deťom pomôžete získať body na nákup odmien.


Jazykové olympiády

Naši žiaci zabodovali už aj v okresných kolách jazykových olympiád, konkrétne v angličtine a v nemčine. Veronika Grežďová vo svojej kategórii obsadila v silnej konkurencii 9. miesto v angličtine. Ešte lepšie sa darilo SAMKOVI ZÁHORČÁKOVI z 1.OA, ktorý sa umiestnil na krásnom bodovanom 3. mieste. A teraz tá najúžasnejšia správa, LUCKA WIRTHOVÁ z 4. OB postúpila do krajského kola, keďže svoju kategóriu z nemčiny jednoznačne vyhrala.


Vianočný turnaj

100px|left|thumb|V posledných predvianočných dňoch sme zorganizovali na našej škole vianočný turnaj- stolný tenis pre chlapcov a vybíjanú pre dievčatá. Úroveň bola oveľa vyššia, možno aj preto, že žiaci dozreli, majú možnosť trénovať stolný tenis aj počas hodín telesnej výchovy alebo jednoducho po vyučovaní. Aj nová vlna v podaní mladších žiakov, piatakov, priniesla kvalitu a oveľa väčšiu konkurenciu pre terajších šiestakov a primanov. U mladších žiakov vyhral Samko Mészaroš zo 6.A a u starších žiakov vyhral Tomáš Porázik z IV.GA. Dievčatá tak isto veľmi milo prekvapili, páčilo sa mi nasadenie mladších žiačok – piatačok, ale vo svojej kategórii zvíťazili žiačky I.OA so zmiešaným družstvom. Staršie žiačky využili možnosť vytvoriť zmiešané tímy a hlavne deviatačky, ktoré sa predstavili nielen ako dobré športovkyne, ale hlavne super kamarátky.

Joe and Jack

V predvianočnom období mali naši žiaci možnosť uvidieť vystúpenie Joe and Jack v angličtine. Išlo o príbeh dvoch priateľov, z ktorých jeden vážne ochorel, keď zjedol otrávené huby a jeho priateľ sa mu snažil nájsť vhodnú pomoc. Stretol šerifa i speváka hippies, motorkárku a iných. Príbeh bol veľmi pútavý, moderný a zábavný, aj keď niektoré scény nemuseli byť. Je pravda, že vždy rozprávačka upozornila, že nesúhlasia s násilím, napriek tomu tam to násilie bolo. Angličtina bola prijateľná, zachytila som pár chybičiek v používaní členov, ale deti tomu rozumeli a to bolo najhlavnejšie. Bola to asi najlepšia hra v angličtine, akú som videla. Samozrejme z tých, ktoré boli v ponuke pre základné školy.

150px|left|thumb|


Olympiáda v anglickom jazyku

V týždni od 6. do 10. decembra na našej škole prebiehali olympiády v cudzích jazykoch. V okresnom kole nás budú reprezentovať víťazi.

kategória 1A

1. Samko Záhorčák 1.OA
2. Barborka Lacková 1.OA
3. Mirka Macudzinská 1.OA


kategória 1B

1. Veronika Grežďová 4.OB
2. Adam Štefunko 4.OB
3. Daniela Sitárová 4.OAŠkolské kolo A slovo bolo u Boha

Próza 5. - 6. ročník ZŠ, 1. ročník osemročného gymnázia

1. miesto Žofia Baginová (I.OA)

2. miesto Michaela Jánošová (I.OA)

3. miesto Katarína Šályová (I.OA)


Pytagoriáda

Super víťazov v pytogoriáde a konečné 1. miesto poskytla Prima A a jej žiaci: Jožko Tanzer, Samko Záhorčák, Martin Valent a Barbora Lacková. Blahoželáme.


Olympiáda v slovenskom jazyku

Dňa 27.10. 2010 na našej škole úspešne prehla olympiáda v slovenskom jazyku s týmito výsledkami.

kategória C

1. Daniela Sitárová 4.OA
2. Veronika Volková 3.OB
2. Mária Hodorovská 4.OA
2. Adam Štefunko 4.OB
3. Sára Bobríková 4.OB
3. Veronika Koperová 4.OBProtidrogová výchova

150px|right|thumb|Drogy, omamné látky, cigarety to sú negatívne fenomény našej spoločnosti, ktoré sú čoraz častejšie spájané s mladistvými, neplnoletými deťmi resp. žiakmi. My sa nechceme len tak prizerať ako sa deti bezhlavo, neuvedomene rútia do vlastnej záhuby užívaním takýchto látok a preto sa u nás na škole opakovane zorganizovala akcia s protidrogovým zameraním. Hlavným cieľom tejto akcie bolo poukázať na negatívne stránky, ktoré sú spojené s užívaním takýchto látok zaujímavou formou diskusie. Škola má veľký záujem prispieť k zlepšeniu informovanosti žiakov o drogách. K takýmto javom nemôžeme ostať ľahostajní a tváriť sa, že sa nič okolo nás nedeje. Akcia bola zorganizovaná pre II. stupeň ZŠ a pre osemročné gymnázium.
Modlitba sv. ruženca

150px|left|thumb|

Dňa 18.10. sme v rámci októbrovej pobožnosti podporili aj myšlienku modlitby sv. ruženca deťmi na celom svete. V čase od 9.00 do 10.00 totiž na celom svete deti všetkých vekových skupín prerušia vyučovanie, aby sa zapojili do modlitby sv. ruženca. Akcia je organizovaná organizáciou Kirche in not. Akcia "detský ruženec" vznikla vo Venezuele pri soche Panny Márie a odvtedy sa rozšírila po celom svete. Jej iniciátori dôverujú výpovedi pátra Pia, ktorý povedal:" Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení." Deti sa modlili za pokoj a jednotu v srdciach ľudí celého svete.Ekotopfilm

150px|right|thumb|

Žiaci našej školy už tradične navštívili festival Ekotopfilm, ktorý sa v tomto roku niesol v duchu udržiavania zdrojov.


Ekotopfilm - medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji

• medzinárodne uznávané a zameraním na trvalo udržateľný rozvoj ojedinelé podujatie, ktoré si získalo vysoký odborný, ale i morálny kredit na celom svete • fórum najnovších a najlepších filmov pokrývajúcich celé spektrum hospodárskych, priemyslových, ale i humánnych aktivít človeka s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj • jedinečné spojenie vedecko-technického rozvoja a ochrany planéty Zem • najstarší festival svojho druhu na svete, vyrástla popri ňom nová generácia ľudí • ústredné motto festivalu je jedinou šancou pre ľudstvo, ak chce prežiť


Bratislavské misie

150px|right|thumb| V rámci bratislavských misií, ktoré prebehli druhý októbrový týždeň v hlavnom meste, aj na našu školu zavítali misionári, či už laickí alebo klerickí. Mali prichystaný program pre všetky vekové kategórie, od najmenších až po maturantov. Celé ich evanjelizácia sa niesla v duchu vlastných svedectiev, osobných zážitkov a šírenie dobrej zvesti cez radostné piesne. Pre menších žiakov mali pripravené aj zábavné súťaže. Misionári podali krásny príklad rodinného a manželského života, ktorý sa stáva plnohodnotným vtedy, keď je do tohto života pozvaný aj Kristus. Prehovorili aj bývalí narkomani, ktorí nejaký čas strávili v známom protidrogovom cestre v Chorvátsku - Cenacolo. Len škoda, že sa niektorí tínedžeri obávali prejaviť svoju radosť spevom alebo potleskom. Dúfam, že svoju vieru o to viac prežívajú vo svojom vnútri. 150px|left|thumb|150px|left|thumb|150px|left|thumb|

Environmentálny deň

150px|left|thumb| Dňa 1. októbra prebehol na našej škole environmentálny deň zameraný na ornitológiu - vtáctvo. Deti aj študenti mali možnosť z blízka si pozrieť tie najvzácnejšie druhy vtákov. Dokonca niektorí vyvolení, ktorí vyhrali súťaž si mohli na vlastnej koži vyskúšať pristávacie manévre niektorých dravcov. Asi najviac sa páčili konkrétne ukážky práce s dravcami, či už Lucia P., ktorá mala česť vypustiť haju (potom jej zostávalo modliť sa, aby sa vrátila) alebo Tomáš B, ktorému na ruku prisadol orol bielohlavý. Deti s mohli pozrieť lov na korisť v podaní sokola myšiara, či jastraba. Nebudeme klamať, ale najviac nám tuhla krv vtedy, keď ponad naše hlavy vzlietol sup, museli sme si dokonca kľuknúť. Bolo úžasné cítiť prievan pristávajúceho dravca. Všetci sme boli radi, že nie sme sami na púšti.

Klikni a pozri si video: http://www.youtube.com/watch?v=0hGwtzlLY6k

150px|left|thumb| 150px|left|thumb| 150px|left|thumb|


Sviatok sv. Vincenta de Paul

200px|left|thumb| 200px|left|thumb| 27. septembra slávime v katolíckej Cirkvi sviatok sv. Vincenta de Paul, zakladateľa rehole Lazaristov a tiež patróna našej školy. Sv. Vincent pochádzal z Francúzska, bol známy tým, že lásku k Bohu chápal ako službu k blížnym, hlavne chorým a opusteným. Sv. omšu celebroval školský kaplán páter Peter Šaradín vo sviatočnom ornáte s podobizňou sv. Vincenta. Veľkú radosť nám spravili aj žiaci gymnázia, ktorí sa pod vedením p. uč. Katky Růžičkovej spojili s farským zborom a spestrili svojím spevom slávenie sv. omše.