Adopcia na blízko

na vincentdepaul.sk – wiki‑stránkach Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave‑Ružinov
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Pozdrav od Martina a nové informácie o jeho rodine

AUGUST 2019 www.dvojfarebnysvet.sk
Martin je teraz v 6 triede na základnej škole. Nepatrí medzi najlepších žiakov v škole, ale našťastie ani medzi najhorších.
Martin je aktívny. Miluje športové hry. Počas prestávky je ako prvý na dvore a hrá futbal.
Situácia v rodine sa nezmenila. Stále často hrá rolu matky, varenie, starostlivosť o súrodencov, keď nie je doma.
V marci sa im zrútil dom pod návalom dažďa. Pomocou susedov a rodiny sa im podarilo postaviť nový. Dom nie je tak veľký a silný.
Majú dom, ale nie permanentný. Práca matky sa nezmenila.

List od Martina


Sklad:514-martin-baya-nzaro.jpg |320px

Nové informácie o Martinovi a poďakovanie za peňažný dar niektorých rodičov

Školské výsledky 1.trimester 2018
Školský rok v Keni je identický s kalendárnym rokom. Trvá od januára do decembra.
Je rozdelený na 3 trimestre (1st term, 2nd term, 3rd term). Po každom trimestri majú deti 1 mesiac prázdnin.
V školách je bodový systém hodnotenia. Uvádza sa počet bodov, ktoré dieťa dosiahlo a maximálny počet bodov, ktoré mohlo dosiahnuť.
Uvádza sa aj pozícia dieťaťa z celkového počtu žiakov (18/20 znamená, že dieťa je v triede na 18 mieste z 20 žiakov).
Deti sú hodnotené po každom trimestri na základe testov z jednotlivých predmetov. Školský systém sa skladá z predškolskej výchovy – škôlka (KG,PP), súkromných a štátnych základných škôl (1st-8thclass), stredných škôl (4 ročníky) a vysokých škôl a univerzít.
Martin je teraz v 5. triede. Urobil prvé skúšky v tomto školskom roku a podarilo sa mu získať 294 z 500 bodov.
Martin bol veľmi šťastný za peniaze, ktoré ste mu poslali a kúpili sme mu jedlo a oblečenie. Jeho vývin je primeraný k veku.
Martin taktiež pomáha doma. Jeho matka sa vrátila domov a tvoria zase plnú rodinu. Matka má svoj vlastný miestny obchod.
Predáva zeleninu. Najvačší problém pre rodinu je jedlo. Matka a deti každý deň zápasia s jedlom. Matka je veľmi vďačná za podporu.

|350px

Vianočný pozdrav od Martina

Milá pani Pavluvčíková, pani učiteľky a žiaci SŠ sv. Vincenta de Paul, posielame Vám vianočný pozdrav od Martina. Zároveň nám dovoľte, aby sme sa Vám v jeho aj v našom mene poďakovali za Vašu mimoriadnu pomoc! Ostávame s pozdravom a želáme Vám všetko len to najlepšie! Viera Palovičová, koordinátorka projektu,Dvojfarebný svet o.z.

Sklad:Mar17.jpg Sklad:VS514 Martin Nzaro Baya xmas present.jpeg Sklad:VS514 Martin Nzaro Baya xmas present2.jpeg

INFO z MAILU LOGISTU 4.9.2017

Rodina žije bez otca, Martinov mladší brat je mentálne postihnutý. Mama to má mimoriadne ťažké a často deťom nemá čo dať jesť. Martin ako najstarší, musí mame pomáhať najviac zháňať jedlo aj pre bratov. Mama vďaka tomu mala čas sa naučiť “šiť” šľapky, ktoré potom môže predať a tak získať peniaze na živobytie. Mama si veľmi ťažko hľadá prácu, lebo sa musí celý deň starať o postihnutého chlapčeka. Veľmi je vďačná za našu pomoc. Čoskoro pošleme aj ďalšie informácie o Martinovi a jeho rodine. Ostávame s pozdravom a ešte raz ďakujeme za pomoc!

Viera Palovičová,logista Kenya, Malindi


Sklad:20170805 144510.jpeg Sklad:20170805 144620.jpeg

Martin dostal od nás darček

415px|

Pošta pre Martina

Blíži sa deň narodenín Martina a bolo nám umožnené poslať mu list s drobnými darčekmi do Afriky. Znenie listu (originál je v angličtine):

Milý Martin.
Veľmi pekne ďakujeme za obrázok a list, ktorý si nám poslal. Veľmi nás to potešilo. Sme radi, že sa Ti v škole darí.
Nás je v škole veľmi veľa. Chlapci radi hrávajú futbal, ako Ty. Radi čítame, máme radi telesnú a počítače.
Na Slovensku máme teraz zimu a sneh. Práve sa nám skončili vianočné prázdniny.
Všetci Ťa veľmi pozdravujeme. Modlíme sa za Teba aj Tvoju rodinu. Prajeme Ti, nech sa Ti darí v škole a máš veľa kamarátov.
Tvoji kamaráti zo Slovenska, z Bratislavy.

V obálke sme Martinovi poslali tričko, fixky, perá a nami vyrobené kvarteto s obrázkami z nášho života.

415px|

Informácie z rodičovského združenia pre adoptívnych rodičov, ktorí podporujú deti v mestečku Malindi v Keni, v Afrike.

Email zo združenia Dvojfarebný svet:

Náš druhý ročník rodičovského združenia dopadol celkom dobre. Prišlo máličko ľudí, ale tak troška sme to aj očakávali, keďže sme to naplánovali na taký už veru predvianočný čas na 21.12., keď sú všetci už rozcestovaní za svojimi rodinkami a chystajú sa na sviatky.

Prišlo asi 10 ľudí, ale o to srdečnejšie to bolo. Mali sme tak čas sa s každým porozprávať i tak osobnejšie. Rodičia si mohli pozrieť fotky detí, opýtať sa na príbehy o nich i na ich rodinku.

Bolo to príjemné aj veselé, také predvianočné stretnutie. Pani Vierka Palovičová hovorila o projekte viac bližšie, o tom, čo všetko zabezpečujeme v Malindi. Ukazovala ekonomiku i to, ako sú využívané finančné prostriedky. Názorne ukázala i tabuľky, kde je vidieť všetky rodiny, ktoré máme v databáze, o ktoré sa staráme, a ich kazuistiky. Podľa tabuľky vidia, keď si zadajú nejaké dieťatko, ktorého situáciu momentálne riešia, tak vidia jeho rodinku a jej členov, kto ešte žije a kto pre vážne zdravotné problémy zomrel, aký je stav v rodine a koľko detí je napríklad v adopcii a či chodí dieťa do školy a podobne. Zostavili ju celý tím v Malindi v uplynulý rok ešte pred odchodom pani Vierky z projektu. Ide o takú prehľadnú evidenciu, aby každý logista, ktorý prichádza na projekt, sa mohol zorientovať a vedel postupovať.

Podarilo sa nám do konca roka adoptovať ďalších 11 detí, čomu sa nesmierne tešíme. Ľudia sú naozaj úžasní a teším sa, že vás všetkých už je dokopy 74. Keď si spomeniem, že na začiatku sme mali len 10 deťúreniec a adoptívnych rodičov a teraz po 2 rokoch spolupráce je vás už 74, je to naozaj hrejivý pocit. Pekné číslo, čo poviete? :)

Budeme teraz posielať darčeky do Malindi, tak ak sa Vám podarí poslať k nám nejaký malý darček alebo pozdrav spoločne pripraviť pre Martina do 15.1., budem rada a chlapec sa tiež isto poteší. Môžete mu poslať nejakú vašu fotku alebo pozdrav, pohľadnicu, nakresliť niečo pekné alebo vlastnoručne vyrobiť. Fantázii sa medze nekladú. Pani predsedníčka vravela, že by to malo byť zhruba vo veľkosti obálky A5, keďže je vás už hojne. Avšak isto všetci darček do toho 15.1. nepošlú, tak ak to troška presiahne ten rozmer a zmestí sa to i do obálky A-4, nevadí.

Ešte raz srdečne vás všetkých i za Martina pozdravujem.

S pozdravom

Mária Tóthová
z OZ Dvojfarebného sveta

List od Martina

|750px

Okrem pravidelnej sumy na vzdelanie od žiakov 1. stupňa prispeli niektorí rodičia navyše spolu sumou 30€.

Email z Malindi: „V mene Martinovej rodiny sa Vám chceme poďakovať za finančný dar. Nakúpili sme rodine veci, ktoré veľmi potrebujú a neostávajú im na to peniaze – veci na pranie a potraviny - muku, cukor.“ Viera Palovicova Logista, Malindi


420px 420px

Martin v škole a jeho žiacka knižka

420px 320px


Školský rok 2016/17

Martin navštevuje 3. ročník základnej školy. V škole je aktívny a pomáha aj doma. Martin aj rodina sú veľmi radi, že už nemajú problém platiť školské poplatky ani s kúpou školskej uniformy a ostatných pomôcok do školy. Predtým to bol veľký problém. Deti, ktoré nezaplatia školné, nemajú uniformu alebo pomôcky, učitelia posielajú zo školy domov. Deti tak majú vysokú absenciu, čo sa odráža aj na prospechu. Odkedy je Martin sponzorované dieťa, školu nevymeškáva a každý trimester si zlepšuje výsledky. V prvom trimestri dosiahol výsledok 375 bodov z 500 a v druhom už 398 z 500. Martin je usilovný a veríme, že sa takto bude zlepšovať aj naďalej. Doma sa Martin stará o ďalších súrodencov, po škole aj cez vikendy. Mama totiž musí prijať akúkoľvek príležitostnú robotu, aby uživila rodinu. To, že Martin je sponzorovaný, jej tiež pomáha, lebo v škole má raňajky a obed. Rodina má problém aj s domom, v ktorom bývajú. Má porušené steny a pomaly sa nakláňa. V budúcnosti bude musieť byť opravený, no teraz mama nemá na to peniaze. Mama a 4 deti majú len jednu posteľ, na ktorej spolu spia. Deti majú tiež oblečenie len to, čo dostanú. Obyčajne uniformu do školy a tričko a nohavice na hranie. Mama je nesmierne vďačná ľuďom, ktorí ju podporujú, hlavne sponzorom, ktorí platia školu pre jej syna. Hovorí, že každý deň sa za nich modlí a želá im všetko len to najlepšie.

S pozdravom, Viera Palovicova, logista Kenya, Malindi


500px

320px 380px 320px

Pošta zo Slovenska – Betlehem od prvákov

320px| 320px| 320px|

Do školy môže chodiť vďaka pomoci kamarátov z našej školy

320px| 320px|

Meno: Martin Nzaro Baya
Dátum narodenia: 28.01.2005
Bývanie rodiny: Bydlisko: Msabaha Mashamba
Krajina: Keňa
Počet súrodencov: 2 bratia, 1 sestra
Matka: Francisca Pendo Unda
Rok narodenia: 1986
Zamestnanie: príležitostné práce
Poznámka: vdova (otec zomrel pri dopravnej nehode)
VZDELANIE:
Škola: St. Mary`s Catholic School
Dosiahnuté vzdelanie: základná škola 2. ročník

320px|