Vitajte vo wiki

na vincentdepaul.sk – wiki‑stránkach Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave‑Ružinov
Verzia z 00:15, 5. december 2006, ktorú vytvoril Admin (diskusia | príspevky) (úprava formátovania zarážok v úvode stránky)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

right|300px|thumb|Spojená škola sv. Vincenta de Paul
na Bachovej ulici 4 v Bratislave-Ružinov.

Vítajte na wiki stránkach Spojenej školy sv. Vincenta de Paul!

Každý (aj bývalý) žiak, študent, zamestnanec, vyučovací predmet, stupeň, ročník aj trieda na našej škole tu má svoju vlastnú webstránku! Zatiaľ sú mnohé z webstránok prázdne, ale veríme, že obsah bude stále narastať.

Nájdete tu však aj osobitné webstránky napríklad na tieto témy:

Wiki stránky sú jednou z troch najdôležitejších sekcií servera vincentdepaul.sk. Ďalšie dve dôležité sekcie našich stránok sú diskusné fórum a fotogalérie.

Ako orientačný bod medzi jednotlivými sekciami slúži portál školy, čiže naša starobylá domovská stránka.

thumb|250px|Pohľad z 3. poschodia školskej budovy na chodník vedúci ku Spojenej škole sv. Vincenta de Paul.

Čo sú wiki stránky?

Wiki je slovo pôvodom z havajského nárečia, kde wiki-wiki znamená rýchlo.

Wiki stránky sú teda také webstránky, na ktoré môže prispievať rýchlo každý človek, aj taký, ktorý sa v tvorbe webstránok ani v počítačoch vôbec nevyzná.

Na tvorbu wiki stránky totiž stačia iba 3 veci:

1) kliknúť hore nad stránkou na záložku uprav
2) do okna, ktoré sa otvorí, vpísať text stránky (alebo upraviť, čo tam už je...)
3) stlačiť tlačidlo Ulož stránku

Hotovo! Každý uzná, že wiki webstránky podľa tohto 3-bodového návodu dokáže tvoriť aj šesťročné dieťa... A dúfame, že naši šesťroční prváčikovia na ZŠ svoje wiki webstránky aj tvoriť budú!

Ďalšie informácie o wiki stránkach si prečítajte v diskusnom fóre v dvoch špecializovaných témach: prvá, druhá.

Ako vytvorím novú webstránku?

Ľahko! Predstavme si, že chceš vytvoriť novú webstránku s názvom Dukátové buchtičky. Postup je jednoduchý:

1) v ľavom navigačnom paneli webstránky, do okienka na vyhľadávanie vpíš Dukátové buchtičky a stlač tlačidlo Prechod.
2) zjaví sa oznam o tom, že stránka Dukátové buchtičky zatiaľ neexistuje, spolu s červeným linkom vytvoriť hneď teraz. Klikni na vytvoriť hneď teraz.
3) Otvorí sa ti prázdne okno, kde môžeš písať text stránky. Text uložíš a definitívne vytvoríš stránku Dukátové buchtičky tým, že stlačíš tlačidlo Uložiť stránku.

Hotovo!

Ako vytvorím moju vlastnú webstránku?

Tak isto, ako vytvoríš novú webstránku Dukátové buchtičky. (Pozri návod vyššie.) Len namiesto Dukátové buchtičky vpíšeš do vyhľadávacieho okienka svoje meno.

Čiže ak sa napríklad voláš Janko Polienko, v pravom hornom rohu stránky vypíš do vyhľadávacieho okienka Janko Polienko a stlač tlačidlo Prechod. Na ďalšej stránke klikni na vytvoriť hneď teraz, do prázdneho okna vypíš text stránky a stlač tlačidlo Uložiť stránku. Stránka o tebe s názvom Janko Polienko je okamžite zverejnená na internete!

Čiže každý žiak našej školy má svoju vlastnú webstránku?

Keby len jednu! Každý (aj bývalý) žiak, študent a učiteľ na našej škole má nielen jednu svoju vlastnú webstránku, ale hneď štyri svoje vlastné webstránky.

Zoberme znova príklad žiaka Janka Polienka. Žiak Janko Polienko, tak isto, ako všetci ostatní (aj bývalí) žiaci, študenti a učitelia našej školy, má k dispozícii tieto štyri vlastné webstránky:

reprezentatívna webstránka Janko Polienko

na adrese vincentdepaul.sk/skola/Janko_Polienko

pracovná webstránka Autor:Janko Polienko

na adrese vincentdepaul.sk/skola/Autor:Janko_Polienko – toto je niečo ako tvoj „pracovný zošit“, kde si môžeš nanečisto pripravovať texty, ktoré plánuješ neskôr zverejniť na iných stránkach. Pracovná stránka sa ti vytvorí automaticky, keď sa zaregistruješ na wiki stránkach vincentdepaul.sk.

Na svojej pracovnej stránke si ale môžeš napríklad písať aj domáce úlohy. A tvoj(a) učiteľ(ka) ti domáce úlohy môže priamo na tvojej pracovnej stránke opraviť, ak sa tak dohodnete.

A to nie je všetko: každá pracovná webstránka žiaka, študenta alebo učiteľa môže mať ľubovoľný počet podstránok, ktoré su k nej priradené! Čiže jeden žiak môže v skutočnosti mať nielen 4 svoje vlastné stránky, ale aj 20 alebo 50... Je to preto, aby sa dala práca na webstránkach prehľadnejšie organizovať.

Napríklad Janko Polienko si môže založiť podstránky Autor:Janko Polienko/Matematika, Autor:Janko Polienko/Slovenčina, Autor:Janko Polienko/Angličtina, atď., aby sa mu neplietli na jednej webstránke domáce úlohy z viacerých predmetov. Je to obdoba klasického papierového zošita. Tak ako majú žiaci osobitný papierový zošit pre každý vyučovací predmet, môže mať odteraz každý žiak a študent svoju vlastnú webstránku pre každý vyučovací predmet.

Pre učiteľov sú podstránky takisto užitočné, ak učia rôzne predmety alebo triedy. Napríklad učiteľka Anna Kantorovičová, vyučujúca chémie a biológie, si môže založiť podstránky Autor:Anna Kantorovičová/Chémia, Autor:Anna Kantorovičová/Biológia, Autor:Anna Kantorovičová/Deviataci na ZŠ, Autor:Anna Kantorovičová/Prváci na gymnáziu, Autor:Anna Kantorovičová/4.GB a podobne. Každá podstránka by bola špecializovaná, čiže učiteľka by ju prispôsobila potrebám konkrétneho predmetu, ročníka alebo triedy.

diskusia k reprezentatívnej webstránke Janko Polienko

na adrese vincentdepaul.sk/skola/Diskusia:Janko_Polienko – pretože každá wiki webstránka má k sebe automaticky priradenú aj svoju vlastnú stránku s diskusiou! Stačí kliknúť na link Diskusia o stránke v navigačnom menu na ľavom okraji wiki stránky, ktorú si práve prezeráš... a môžeš ihneď naštartovať diskusiu o danej wiki stránke alebo sa zapojiť do už prebiehajúcej diskusie.

diskusia k pracovnej webstránke Autor:Janko Polienko

na adrese vincentdepaul.sk/skola/Moja_diskusia:Janko_Polienko – pretože, ako sme už povedali, každá wiki webstránka má k sebe automaticky priradenú aj svoju vlastnú stránku s diskusiou.

Napríklad na wiki webstránke č. 2, čiže v tvojom „pracovnom zošite“, môžeš napísať domácu úlohu, kde ti ju prípadne aj opraví tvoj(a) učiteľ(ka). Ale diskutovať o domácich úlohách, prečo boli opravené tak alebo onak, vysvetliť si podrobnejšie učivo a tak ďalej, môžeš spolu s učiteľmi alebo spolužiakmi práve tu, na tvojej webstránke č. 4 – čiže v diskusii k tvojmu „pracovnému zošitu“.

Upozornenia:

  • Na wiki webstránkach a v diskusiách na vincentdepaul.sk sa nemusíš venovať iba veciam súvisiacim so školou! Tvoje príspevky sa môžu týkať hocičoho, čo ťa zaujíma. (Rešpektuj v nich však prosím Zásady a pravidlá prispievania na naše stránky.)
  • Medzi krstným menom a priezviskom v adresách wiki stránok je vždy podčiarkovník, čiže _.
  • V adresách wiki stránok môžeš bez obáv používať všetky písmená s mäkčeňmi aj dĺžňami! Napríklad ak by sme mali žiačku menom Želmíra Čučoriedková, táto adresa by bez problémov fungovala aj s mäkčeňmi a dĺžňami, klikni si: vincentdepaul.sk/skola/Želmíra_Čučoriedková

Aké wiki stránky tu už existujú?

Zoznam všetkých už existujúcich wiki stránok na vincentdepaul.sk nájdeš TU.

Všimni si, že si môžeš vybrať, zoznam stránok z ktorej wiki sekcie si chceš prezrieť. Ako prvý sa ti objaví zoznam všetkých wiki stránok z Hlavnej sekcie, ale môžeš skúsiť poprezerať aj ostatné sekcie...

Ak máš chuť niektorú z už existujúcich stránok rozšíriť alebo upraviť, len smelo dotoho! Alebo môžeš vytvoriť celkom novú stránku podľa návodu na tejto strane.

Pod svoje príspevky na stránkach sa môžeš ľahko podpísovať aj s dátumom, kedy si uskutočnil(a) úpravu stránky. Stačí, keď po napísaní svojho textu klikneš na druhé tlačidlo sprava (čiže na tlačidlo Sklad:podpis.png) nad oknom, kde píšeš text. Do textu sa ti pri kliknutí na toto tlačidlo automaticky vloží tvoj podpis a aktuálny čas aj dátum.

Odporúčame ti navštíviť Špeciálne stránky, kde nájdeš všemožné zaujímavé štatistiky o wiki stránkach na vincentdepaul.sk. Link ku špeciálnym stránkam sa nachádza napríklad aj v pravom hornom rohu každej wiki stránky, nad tlačidlami Prechod a Hľadať.

Niečomu nerozumieš alebo potrebuješ pomoc?

Tak klikni hore nad stránkou na záložku diskusia a napíš svoju otázku do okna, ktoré sa ti otvorí! Ak je okno prázdne, super, budeš prvý alebo prvá. Ak tam už niečo je, prosím nevymaž to, ale napíš svoju otázku celkom dole pod ostatný text.

Niekto sa ti určite čoskoro ozve a na tvoju otázku ti odpovie. Možno to budú iní návštevníci našich stránok, možno niektorý z administrátorov.

Môžeš navštíviť tiež špecializovanú stránku Pomoc a položiť svoju otázku tam.

Ak nevidíš iné východisko, môžeš nás požiadať o pomoc aj emailom na adrese admin@vdp.sk.

Kde môžem experimentovať?

Na našom pieskovisku! Ak si chceš iba vyskúšať, „či to naozaj funguje“, ale ešte nechceš „naostro“ vytvoriť webstránku, prosím navštív naše pieskovisko.

Na pieskovisku môžeš vždy bez obáv aj bez trestu vymazať všetko, čo tam práve vidíš! Nikto ti za to nemôže vynadať... A ani ty sa nemusíš báť, že zničíš prácu niekoho iného na inej, „už hotovej“ a serióznej wiki stránke.

Nezabudni, že po prihlásení na stránky máš možnosť zasielať na naše stránky aj prílohy: fotografie, dokumenty Wordu, Excelu, PowerPointu alebo PDF, zvukové záznamy, videá... Fotografie môžeš priamo zakomponovať do výzoru wiki webstránok, čiže vkladať ich do textu a „zdobiť“ nimi text webstránok. Takisto môžeš na wiki webstránkach uvádzať linky na prílohy (dokumenty, zvukové záznamy, videá...), ktoré si predtým na naše stránky poslal(a).

Prácu s fotografickými aj inými prílohami si takisto môžeš vyskúšať na našom pieskovisku!