Kliknite na logo a navštívte stránky Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave-Ružinove. Spojená škola sv. Vincenta de Paul
(Bratislava-Ružinov, Slovensko / Slovakia) – Diskusné fórum / Návrat na homepage
 
 PomocPomoc   VyhľadávanieVyhľadávanie   Zoznam návštevníkovZoznam návštevníkov   Skupiny návštevníkovSkupiny návštevníkov   Zaregistruj maZaregistruj ma 
 Moje nastaveniaMoje nastavenia   Súkromné správySúkromné správy   Prihlás maPrihlás ma 

Chceš sa naučiť písať desiatimi prstami na počítači?
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Informatika (AUM)
Zobraziť predošlú tému :: Zobraziť ďalšiu tému  
Autor Príspevok
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 19:52    Téma: Chceš sa naučiť písať desiatimi prstami na počítači? Odpovedať s citátom

Odporúčame každému človekovi (to je jedno, či žiak, učiteľ alebo dôchodca) čo najskôr sa naučiť písať všetkými desiatimi prstami bez pozerania na klávesnicu, ušetríte si tým roky svojho života Zvolanie

Náš gymnazista-tretiak Tomáš Elek prešiel ako samouk celý kurz prstokladu (ak sa nemýlim) za november a december 2005, minule mi hovoril, že už píše iba desiatimi prstami. Určite, najprv mu to pôjde pomaly a bude ho to zdržiavať, ale v konečnom dôsledku ušetrí roky svojho života a našetrí aj veľa voľného času. (Krásna ilustrácia biblického tí, čo boli poslední, budú prvíMatúš 20:16.)

Najdôležitejší princíp, ktorý treba dodržať, ak sa chceš naučiť písať na počítači všetkými desiatimi prstami, je nikdy sa pri písaní nepozerať na klávesnicu.

Treba poslepiačky, iba hmatom hľadať prstom to správne písmeno až dovtedy, kým ho bez pozretia na klávesnicu nájdeš.

Najprv ťa to bude zdržiavať, ale v celom zvyšku tvojho života sa ti to stonásobne vráti v ušetrenom voľnom čase, prípadne (pre fanatických pracantov Smiech) v zrýchlenom študijnom / pracovnom tempe oproti ostatným ľuďom.

Stihneš urobiť viac roboty, kvalitnejšie a za kratší čas oproti ľuďom, ktorí sa z vlastnej lenivosti neunúvali naučiť sa prstoklad / strojopis.

Naučiť sa to je ľahké, každý to dokáže, chce to iba obetovať čas a vynaložiť trpezlivosť. Kto teda (okrem zdravotne postihnutých) nevie písať na počítači desiatimi prstami bez pozerania na klávesnicu, jedinou príčinou je jeho lenivosť alebo nevedomosť (alebo teda nezáujem o tému Žmurk).

Potrestá sa za to sám: tým, že mu bude všetko na počítači trvať dlhšie, alebo budú jeho texty menej kvalitné. Bude v nich mať preklepy alebo budú jeho vety horšie štylizované, než by mohli byť.

Nedá sa totiž dôsledne kontrolovať alebo skvalitňovať to, čo naozaj píšeš na obrazovku, keď sa popri tom stále musíš ešte aj pozerať na klávesnicu.

Buď teda nebudeš svoj text kontrolovať dôsledne a budeš tam mať preklepy či slabo naštylizované vetyalebo si síce budeš text kontrolovať dôsledne, ale všetko ti bude trvať dlhšie ako ľuďom, ktorí sa na klávesnicu nikdy nepozrú.

Oni totiž zároveň píšu aj kontrolujú (alebo vylepšujú) svoj text. A práve o to ide, v tom sú tie obrovské časové úspory Zvolanie

Ak sa aj Ty chceš naučiť písať všetkými desiatimi, tak výukový softvér od Petra Mráza je zadarmo Zvolanie a môžeš si ho stiahnuť TU. (Záložný download staršej verzie: TU.)

Ešte aj zopár cvičení pre textový editor, napríklad Open Office (zadarmoZvolanie) alebo Word, si môžeš stiahnuť TU.

Ak by niekto potreboval k tomuto výukovému programu prstokladu alebo ku cvičeniam návod, ako ich má používať, zastavte sa v hociktorý piatok medzi 14:30 až 18:00 v počítačovej učebni. (Ale nie najbližší piatok, lebo to sme s 33 gymnazistami na konferencii v Rakúsku.)

Ak si chcete vyskúšať aj alternatívne rozloženie reformovanej slovenskej klávesnice, navštívte špeciálnu tému fóra.

Toto „evanjelium prstokladu“ Žmurk bolo aktualizované v piatok 17. augusta 2007 o 0:23 a opäť v utorok 1. septembra 2009 o 12:30. Obnovený pôvodný link na stiahnutie: v piatok 4. septembra 2009 o 11:16. Pôvodný dátum zverejnenia príspevku: nedeľa 30. apríla 2006 o 12:34.

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
rohlik
adept(ka) fóra
adept(ka) fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 93

Reputácia: 224.2
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 21:33    Téma: Odpovedať s citátom

Dakujem pan Avenarius, celkom dobry sofware Úsmev

Pôvodný dátum príspevku – pondelok, 1. máj 2006, 19:51
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 21:51    Téma: Email do diskusnej skupiny Garanti Infoveku Odpovedať s citátom

Preposielam sem svoj email, ktorým som pred chvíľou prispel do diskusnej emailovej skupiny Infoveku Garanti:

X napísal(a):
V tejto diskusii odzneli názory, o ktorých som tvrdila českým kolegom - učiteľom, že u nás na Slovensku sa už absolútne neriešia a oni sami mi s miernou závisťou tvrdili, že sme v tomto smere ďaleko pred nimi. Ako vidím, nie sme. Smútok
[...] 1. Učiť prstoklad na informatike mi príde niečo podobné, ako keby som niekoľko mesiacov na matematike deti trénovala v rýchlosti ťukania do kalkulačky.

Milá pani X!

Len pre poriadok zacitujem zo svojho pôvodného príspevku:

Alexander Avenarius napísal(a):
Čiže kto bude vyučovať prstoklad na našich školách?

Informatici sa (právom) bránia, že nepatrí na informatiku. Slovenčinári sa (právom) bránia, že nepatrí na slovenčinu. A tak ďalej, a tak ďalej.

Odpoveď na vyššie uvedenú otázku preto asi bude znieť: každý nech sa prstoklad naučí sám a nech nečaká, kým ho to naučí škola.

Z odcitovaného vidno, že s Vami súhlasím.

Jednoducho slovenské školstvo je postavené na tom princípe, že pre stromy nevidíme les. Čiže tá zručnosť, ktorá sa na 100% zíde každému jednému mladému človeku, čiže ovládanie rýchlej práce s počítačom – to neučíme, veď to je pod našu úroveň.

Naopak intelektuálne nám lahodí, keď mladých ľudí nútime zaoberať sa zákulisím programovania – oblasti, ktorá je 95% ľudí absolútne cudzia.

Čiže ja s Vami úplne súhlasím a rezignovane kričím „Bravó!“

Práve preto som navrhol, že keďže slovenské školy svojich žiakov často nenaučia práve tie najpodstatnejšie veci, nemal by sa žiadny slovenský žiak spoliehať na školu a naozaj by sa radšej mal naučiť prstoklad sám, prípadne si zaplatiť špeciálny kurz. Taká je realita.

X napísal(a):
Od programovania konkrétne sa odvíja množstvo iných informatických odborov a chcieť od detí, aby do nich prenikli s pochopením bez aspoň základných znalostí programovania [...]

Predsa som navrhol, že by sa žiaci a študenti mohli učiť tvoriť webstránky, kde môžu napríklad zakomponovať JavaScript: trebárs na JavaScripte môžu, vo vysoko príťažlivej a efektívnej forme, pochopiť to, po čom voláte: „aspoň základné znalosti programovania“.

Prakticky nepoznám mladého človeka, ktorý by netúžil vyrobiť si svoju vlastnú webstránku a zverejniť na nej to či ono. Týka sa to rovnako chlapcov ako dievčat.

Zato klasické programovanie býva doménou chlapcov a pre väčšinu študentov (mám ten dojem) len vynútené zlo.

Y napísal(a):
Inak mi tie moje 3-4 prsty totálne vyhovujú a neprekážajú pri dosahovaní mojich cieľov.

Ako už napísal pán Z, nejde o Vaše ciele, milá pani Y, ale o ciele Vašich študentov. Čo stačilo generácii rodičov (to sme asi my), už nebude stačiť generácii detí.

Neviem si predstaviť väčší dar od školy pre mladého človeka, ako naučiť mladého človeka rýchlo a efektívne zaobchádzať s počítačom, najmä pri plnení praktických študijných činností, ktoré študent musí vykonávať každý deň nezávisle od toho, o aký vyučovací predmet ide.

Ako už naznačila pani X, vyučujúci informatiky vo svojej väčšine odmietajú prepožičať svoj vyučovací predmet pre zvládanie tých najpotrebnejších zručností spojených s prácou na počítači. To už nech sa tí mladí ľudia naučia, kde chcú, len, prepánajána, nie na informatike! (A ani nie na slovenčine! Ani nie na matematike! atď.)

Preto som ja osobne dospel k názoru, že každý mladý človek sa to najpotrebnejšie pre svoj študijný život – rýchlu a efektívnu prácu s počítačom – musí naučiť sám, ako samouk, pretože škola ho to odmieta naučiť.

Síce je to absurdné, ale je to realita slovenského školstva a asi sa s ňou musíme zmieriť.

Y napísal(a):
Alexander Avenarius napísal(a):
Samozrejme rešpektujem, ak máte iné priority ako ja.

Ja zase považujem vyučovanie programovania na hodinách informatiky, namiesto napríklad výučby tvorby webstránok, za stratu času pre 95% žiakov a študentov. [...]

Toto má akože čo spoločné s pôvodnou témou alebo s mojím e-mailom?

Uviedol som to ako príklad toho, že každý pedagóg vníma priority toho, čo chce svojich žiakov naučiť, zrejme inak. Vám sa zdá nepodstatný prstoklad, mne zasa programovanie, ak by malo ísť napríklad na úkor tvorby webstránok. Cool

--
So srdečným pozdravom,
AA


Pôvodný dátum príspevku – utorok, 2. máj 2006, 0:01

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
palsoft
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 25. 5. 2006
Príspevkov: 101
Bydlisko: Bratislava
Reputácia: 515.8
Hlasovania: 2

PríspevokZaslané: nedeľa, 11. júna 2006, 18:21    Téma: Odpovedať s citátom

Páči sa mi ten Váš (tvoj, už medzi nami) postoj k prioritám vyučovania na informatike..
Podľa mňa osobne je tiež úplne zbytočné vyučovať na počítačoch, dokonca aj na stredných školách, programovacie jazyky ako C++, Assembler a ostatné "základy" ako to nazývajú školské osnovy, ak sa nezačína od toho, čo by jednoduchý počítačový užívateľ mohol pochopiť (Com Logo pre deti, Basic pre študentov vyšších ročníkov).
Možno by to potom na hodinách bolo o niečom inom, ako len o bezduchom odpisovaní z tabule a pozeraním sa na výsledok.
Ale to už odbáčam od témy do off-topicu Úsmev

Pôvodný dátum príspevku – utorok, 2. máj 2006, 9:53
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Ukáž webstránku autora
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 11. júna 2006, 18:39    Téma: Odpovedať s citátom

Však to je ten gól... Všetkým sa vtĺkajú do hláv základy programovania, potom ten človek píše diplomovku na vysokej škole a nevie si zarovnať do stredu stránky nadpis textu vo Worde. Rehot

Inak ale neviňme informatiku, toto je typická črta slovenského školského systému, že to najpodstatnejšie, v praxi najviac potrebné sa často neučí, zato nepodstatné detaily s veľkou horlivosťou.

Príklad slovenčina: všetci akože čítajú stohy povinnej literatúry... ale nájsť na Slovensku dospelého človeka (vrátane novinárov, učiteľov), ktorý je schopný napísať tri riadky v rodnom jazyku bez hrubých gramatických chýb – dôvod na oslavu. Radosť

Z 5 miliónov Slovákov možno zopár desiatok, stoviek ľudí vie, kde sa vo vetách majú písať čiarky. Inak je správna interpunkcia pre slovenský národ nepreniknuteľnou a nezvládnuteľnou vedou na úrovni jadrovej fyziky.

Prečo asiOtázka Žeby preto, lebo sa počas povinnej školskej dochádzky bazíruje na nepodstatných maličkostiach, na bifľovaní, na klamstvách a podvádzaníOtázka (Viď napríklad predstierané „čítanie povinnej literatúry“, ktorú aj tak až na zopár bláznov nikto nečíta.)

Bifľovanie, klamstvá a podvádzanie sú, zdá sa, v slovenskom školskom systéme zakorenené tak hlboko, že už popri tom všetkom nezostáva čas, aby sa Slováci naučili písať vo svojom rodnom jazyku. (Čo by si naivný človek myslel, že práve toto má škola naučiť.)

Na záver ešte jeden príklad, cudzie jazyky na VŠ. Najväčšiu šancu na úspech má nie ten, kto plynule rozpráva a píše v cudzích jazykoch (načo by také niečo potreboval učiteľ alebo prekladateľ...), ale vzorný študent je ten, kto sa naučí teóriu gramatiky, dejiny vývinu jazyka a „prečíta“ si povinnú literatúru. Že hovoriť ani písať v cudzom jazyku príliš nevie... no a čo, no Zvolanie Však on je vedátor a tí jazykovo zdatní nech idú robiť au-pair. Rehot

Pôvodný dátum príspevku – utorok, 2. máj 2006, 10:29

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: sobota, 18. novembra 2006, 10:36    Téma: Odpovedať s citátom

Ďalší príspevok o dôležitosti výuky počítačového prstokladu, ktorá sa však na slovenských školách žiaľ nekoná, som poslal do susednej témy diskusného fóra.
_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: utorok, 7. augusta 2007, 14:57    Téma: Odpovedať s citátom

Preposielam svoj príspevok na tému prstoklad z emailovej diskusnej skupiny 3. kanála.

citát:
[BACKSPACE sa stláča pravým malíčkom?]

Správne.

citát:
[Učím sa prstoklad na notebooku. Vadí to?]

Ak máš notebook so štandardnou klávesnicou, tak to nevadí.

Ak máš notebook s neštandardnou klávesnicou, tak to vadí. Nie veľmi, ale vadí. A (trochu) to brzdí aj učenie, aj rýchlosť písania po slovensky. (Naozaj po slovensky, nie v „americkej slovenčine“ bez mäkčeňov a bez dĺžňov.)

Nie je to však tragédia: k notebooku sa dá za 200 korún dokúpiť externá hardvérová klávesnica so štandardným rozložením klávesov. Len treba dávať veľký pozor, aby bolo štandardné. Podrobnosti sú vo zvyšku tohto emailu.

Sám používam 90% času externú klávesnicu pripojenú k notebooku, hoci môj notebook má takisto štandardnú klávesnicu. Avšak pri používaní integrovanej klávesnice notebooku je displej príliš blízko pri očiach, preto radšej používam externú klávesnicu a displej notebooku tak mám až vo (zdravej) vzdialenosti približne 60 centimetrov od očí. Teda v rovnakej vzdialenosti, ako displej externého monitora. Takýto zdravý odstup očí od displeja monitora pri používaní integrovanej klávesnice notebooku nie je možný – pisateľ by totiž musel mať (čo by ho čoskoro unavilo) „laby“ celý čas vystreté priamo pred sebou, ako pes mojej mamy na tejto fotke, ktorú som urobil minulý víkend v Kremnici:


Pri práci používam súčasne dva monitory s celkovým rozlíšením 3360 x 1050 pixelov. Žiaľ, ani toto nestačí na optimálne efektívnu prácu. To bude až vtedy, keď budeme mať možnosť používať displeje trebárs s rozlíšením 5 tisíc x 3 tisíc pixelov, zároveň však nie s drobučkými písmenkami, ale s rovnako veľkými, aké bežne vidíme dnes trebárs pri rozlíšení 1280x1024. Budú teda potrebné mega-displeje – ale naozaj až ony ľuďom umožnia optimálne efektívnu prácu s počítačom.

Kto si chce overiť, či má práve pred sebou štandardnú klávesnicu na písanie v slovenčine, nech pozrie na webstránku s reformovanou slovenskou klávesnicou.

Štandardná slovenská klávesnica musí vyzerať presne tak, ako vidno na obrázku. Nemyslím teraz písmená (ktoré sú pozmenené na reformovanej klávesnici), ale polohu jednotlivých klávesov.

Najčastejšia chyba pri neštandardných klávesniciach je presunutie klávesu ň zo základného radu niekam do pekla do pravého rohu, kde sa veľmi ťažko naň dá dočiahnuť.

Takže: štandardná slovenská klávesnica musí mať až tri klávesy písmen napravo od písmena L. Ak máte napravo od písmena L iba dva ďalšie klávesy písmen a potom už ide ENTER, nepoužívate štandardnú slovenskú klávesnicu. (Žiaľ, mnohé nielen notebooky, ale aj separátne klávesnice majú tento nedostatok.)

Ďalšia vec, na ktorú treba dávať pozor, je, aby pod písmenom A boli až dva klávesy: naľavo pod A aj napravo pod A. Mnohé klávesnice tam majú iba jeden kláves, napravo pod A, a na úkor chýbajúceho klávesu je tam príliš široký ľavý SHIFT. To je veľký nedostatok, lebo aj tento kláves naľavo pod A má svoju dôležitú funkciu na slovenskej štandardnej klávesnici: píše sa cezeň pomocou SHIFTu hviezdička *, v kombinácii s klávesom pravého AltGr zasa môžete napísať ľavý HTML tag <. Navyše práve tento ľavý kláves pod A je často využívaný na spúšťanie rôznych makier a klávesových skratiek.

Pozor si treba dať tiež, aby kláves ENTER bol cez dva rady, teda orientovaný na výšku, nie na šírku cez dva klávesy (na úkor ň a pravej zátvorky / ô a úvodzoviek).

Pozor tiež na polohy klávesov F1F12. Mali by byť v oddelených skupinkách po 4 klávesoch, nie bez medzery od F1 až po F12. Inak budete donekonečna šmátrať a triafať, ktorý kláves je F4 a ktorý F5. Keby medzi oboma bola aspoň malá medzera, bolo by všetko jasné.

Ďalšia pasca na počítačových klávesniciach môže byť v neštandardných polohách klávesov CTRL, ALT, AltGr, WIN, MENU, FN, všetkých štyroch ŠÍPOK, HOME, END, PAGE-UP, PAGE-DOWN a DELETE. Stačí hociktorý z týchto klávesov umiestniť neštandardne a ovládanie klávesnice sa môže dramaticky sťažiť. Ktorýsi „génius“ vo firme Acer prišiel na to, na niektoré klávesnice notebookov Acer medzi klávesy ŠÍPOK a základný rad vložiť ešte extra kláves so znakom . Výsledkom sú nadávky používateľov týchto notebookov, pretože sa stratila potrebná medzera medzi ŠÍPKAMI a hlavnou klávesnicou, takže mnohí majitelia týchto notebookov teraz neustále namiesto stlačenia jedného z klávesov so ŠÍPKOU omylom stláčajú nadbytočný kláves .

Štandardy sú jednoducho veľmi dôležité a každá odchýlka môže spôsobiť galibu.

Žiaľ, nielen mnohé notebookové, ale aj separátne hardvérové klávesnice sa odchyľujú od štandardu, ako je popísaný v predošlých odsekoch. S takými neštandardnými klávesnicami je optimálne rýchlo možné písať s použitím prstokladu nanajvýš v angličtine, ktorá nepoužíva mäkčene ani dĺžne. Ale slovenčina má veľa týchto diakritických písmen, preto je veľmi dôležité, aby každý kláves bol na svojom štandardnom mieste a aby žiadny kláves na klávesnici nechýbal, napríklad vinou príliš širokého ľavého SHIFT alebo nezmyselne na šírku namiesto na výšku orientovaného klávesu ENTER.

Zdôraznime, že mnohé notebooky žiaľ majú neštandardnú klávesnicu. Obzvlášť v tomto vyniká Toshiba, ktorá napríklad kláves WINdows vyhodila zo spodného radu niekam do pravého rohu, kde sa naň nedá ľahko dočiahnuť. Tým pádom všetky Toshiby sú pre mňa nepoužiteľné, pretože cez kláves WIN mám pomocou softvéru PowerPro zriadené množstvo klávesových skratiek, napríklad WIN+S = zminimalizuj aktívne okno. (Nehovoriac o štandardných klávesových skratkách zabudovaných už priamo vo Windows, typu WIN+D, WIN+R.)

Ďalšia katastrofálna chyba na mnohých notebookových klávesniciach je vymenená pozícia klávesov CTRL a FN naľavo od medzerníka. Znova (pre mňa) na efektívnu prácu nepoužiteľný notebook. Na efektívnu prácu je potrebné, aby oba klávesy CTRL boli v úplnom ľavom dolnom a v úplnom pravom dolnom rohu klávesnice.

Jeden z dôvodov, prečo som si zadovážil notebook od HP, je, že notebooky HP zvyknú mať plne štandardnú klávesnicu, prakticky ničím sa nelíšiacu od separátnej hardvérovej klávesnice. Aj môj predošlý notebook Acer mal štandardnú klávesnicu, ale žiaľ väčšina Acerov ju nemá.

Zhrnutie, na čo treba dávať pozor
pri kúpe notebooku alebo separátnej klávesnice,
aby išlo o štandardnú slovenskú klávesnicu
optimálnu pre písanie s mäkčeňmi aj dĺžňami
  • pozrite si obrázok, v akých polohách majú byť klávesy písmen na štandardnej slovenskej klávesnici
  • musia byť tri, nie iba dva klávesy písmen napravo od klávesu L
  • musia byť až dva klávesy pod klávesom A (aj naľavo pod A musí byť kláves, avšak nemá to byť zbytočne predĺžený SHIFT Zvolanie)
  • klávesnica musí mať až dva klávesy ALT: naľavo aj napravo od MEDZERNÍKa.
  • kláves ENTER musí byť cez 2 rady (na výšku), nie cez 2 klávesy (na šírku)
  • štyri klávesy so ŠÍPKAMI musia byť na hmat jasne oddelené od zvyšku klávesnice, zároveň však musia byť ľahko dostupné
  • klávesy CTRL majú byť v úplnom ľavom dolnom rohu a v úplnom pravom dolnom rohu klávesnice. Na notebooku nesmie byť v ľavom dolnom rohu namiesto CTRL kláves FN Zvolanie
  • klávesy F1F12 by mali byť v oddelených skupinkách po štyroch, aby nesplývalo všetkých 12 klávesov do jednoliateho radu
  • kláves WIN musí byť naľavo od ľavého klávesu ALT, nie kdekoľvek inde na klávesnici
  • kláves MENU musí byť naľavo od pravého klávesu CTRL, nie kdekoľvek inde na klávesnici
  • pozor tiež na logické usporiadanie a ľahkú dostupnosť kľúčových navigačných klávesov HOME, END, PAGE-UP a PAGE-DOWN. Nebude sa napríklad príliš často stávať, že pisateľ namiesto niektorého z týchto štyroch navigačných klávesov omylom stlačí nevhodne umiestnený kláves DELETE Otázka Je však zároveň samotný kláves DELETE takisto ľahko dostupný Otázka
citát:
[MEDZERNÍK treba stláčať oboma palcami, alebo je jedno, ak ho stláča iba pravý či ľavý palec?]

Toto je jedno. Prenechaj to svojmu podvedomiu a ono si už čoskoro samo navykne použiť na MEDZERNÍK pravý alebo ľavý palec. A vôbec: celý tento prstoklad je záležitosť podvedomia, nie vedomia. Napríklad ja ovládam prstoklad aj na ruskej klávesnici, čiže viem písať ruské texty na počítači bez pohľadu na klávesnicu. Ale keby mi dal niekto za úlohu nakresliť tú klávesnicu na papier, mal by som veľký problém. (Aj so slovenskou klávesnicou.) To preto, lebo polohy jednotlivých ruských aj slovenských písmen má ten, kto sa naučil prstoklad, uložené v podvedomí.

Prstoklad nefunguje tak, že by niekto chcel napísať písmeno A a vedome si spomenie, že musí preto stlačiť ľavý malíček. Nie, to všetko je po naučení sa prstokladu už automatický reflex. Takže človek píše texty, napríklad tento email, ale vôbec sa pritom nemusí sústrediť na polohy klávesov, lebo správne stláčanie zariaďuje automatika – ľudské podvedomie. Fascinujúca vec.

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: piatok, 24. augusta 2007, 10:47    Téma: Odpovedať s citátom

Preposielam svoj dnešný príspevok z diskusnej emailovej skupiny Garanti Infoveku.

citát:
Myslím, že daná téma bola dosť málo predebatovaná, nevie mi o prstoklade niekto podať viac informácií? Ďakujem.

He, ak nejde o krutú iróniu, tak viac informácií o prstoklade, vrátane linku na stiahnutie bezplatného softvéru od Petra Mráza, nájdete [na tejto webstránke]. Práve mi tento týždeň naša p. riaditeľka povedala, že keď si tú tému prečítala, rozhodla sa založiť krúžok výučby prstokladu na našej škole od tohto školského roka.

Ďalej niektoré školy spomínali, že dostali v rámci Infoveku licenciu na výukový softvér ATF. Priznám sa, že tu som trocha stratil prehľad, či ATF bol daný všetkým školám (a teda aj nám) alebo iba niektorým školám, či ide o multilicenciu na neobmedzený počet počítačov atď.

Ide však o to, že kto sa chce naozaj svižným tempom naučiť prstoklad, musí cvičiť každý jeden deň, nestačia školské hodiny. Čiže ak je ATF multilicencia iba na školské počítače, bude ju nevyhnutné na domácich počítačoch doplniť freewarom Petra Mráza. Alebo sa teda namiesto 3 mesiacov bude študent prstoklad učiť zopár rokov... A samozrejme prstoklad sa dá naučiť aj iba pomocou freewaru Petra Mráza, platený softvér nie je nevyhnutný. Aký softvér na výučbu používate, nie je až také podstatné.

Ďalej by som rád zdôraznil, že súčasná slovenská „štandardná“ klávesnica nie je vhodná na písanie textov s mäkčeňmi a dĺžňami. Práve preto tak veľa ľudí na Slovensku píše bez mäkčeňov a bez dĺžňov, pretože na súčasnej klávesnici je to skutočne utrpenie, bez ohľadu na to, či ovládate prstoklad alebo ďatľujete. Ak by teda došlo k širšiemu celoplošnému povinnému zavedeniu prstokladu na školách (a ovládanie prstokladu by napríklad bola podmienka na napísanie maturity, ktorej najmä slohové, ale zrejme ani žiadne iné časti by sa už nemali písať na papier), mal by sa zároveň prijať nový štandard slovenskej klávesnice, na ktorom písanie mäkčeňov a dĺžňov nebude spôsobovať neúmerné znižovanie rýchlosti písania. Zverejnil som už svoj alternatívny návrh slovenskej klávesnice. Netvrdím, že práve tento návrh musí byť prijatý ako nový slovenský štandard, ale určite niečo v podobných intenciách. (Dnešnú tzv. „štandardnú“ slovenskú klávesnicu som si z počítača odinštaloval a odstránil už pred viacerými rokmi, na písanie po slovensky v posledných rokoch používam výlučne novú klávesnicu s upraveným rozložením slovenských písmen a rýchlosť písania sa tým u mňa zvýšila.)

Tri časté nedorozumenia súvisiace s prstokladom sú:
  • Údajne by zaberal čas na výučbu „pravej“ informatiky. Avšak nie je to tak, pretože prstoklad by sa mohol povinne vyučovať napríklad v rámci nového, samostatného všeobecno-vzdelávacieho vyučovacieho predmetu, nazvaného napríklad Základy práce s počítačom. Tento predmet by sa mohol vyučovať vo všetkých ročníkoch ZŠ, pričom v niektorom z ročníkov by bol náplňou vyučovania tohto predmetu (aj a predovšetkým) prstoklad. Kedy by deti s prostokladom začali, o tom sme už stihli výdatne podebatovať. Ideálom by rozhodne bol už 1. ročník ZŠ, na to by však bolo potrebné vyvinúť špeciálne klávesnice pre rozmery detských rúk. To nie je neprekonateľná prekážka, ale realistickejšie predbežne vyzerá zavedenie prstokladu napríklad od 5. ročníka ZŠ.
  • Druhé časté nedorozumenie súvisiace s prstokladom je, že ide o súčasť vyučovacieho predmetu Technika administratívy. Kdeže, to už dávno neplatí. To bolo kedysi, keď sa na výuku prstokladu používali písacie stroje a prstoklad bol doménou sekretárok a pisárok. Dnes však už prstoklad dokáže zvyšovať efektivitu práce a šetriť čas aj v súkromnom živote úplne každému človeku, preto prstoklad už dnes nesúvisí primárne so žiadnou Technikou administratívy, ale súvisí s efektívnym ovládaním osobného počítača.
  • Na záver dodajme, že prstoklad sa v dnešnej dobe má vyučovať výlučne na osobných počítačoch. Písacie stroje treba odhodiť do smetí, pretože pri výučbe na nich by si žiaci osvojili nesprávne návyky, a to predovšetkým sústredenie sa na čistotu úderov na úkor rýchlosti, ako aj sústredenie sa na silu úderu – oboje, čistota aj sila úderov, sú pritom irelevantné v počítačovom prostredí.
Ak teda vo Vašom príspevku nešlo o iróniu Cool a máte ešte ďalšie otázky na tému prstoklad, ktoré zatiaľ neboli rozobrané, pýtajte sa konkrétnejšie a diskutujme spolu ďalej. Myslím si, že emailová konferencia Garanti je práve pre témy tohto druhu ako stvorená.

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
jana
hosť fóra






PríspevokZaslané: streda, 23. apríla 2008, 23:24    Téma: prstoklad Odpovedať s citátom

Ahoj alexander .

Chcem podakovat za skutocne skvele informacie o prstoklade . Úsmev
A suhlasim s tebou, ze najlepsie je aj tak to, ak nas to uz nenaucili v skole, mame moznost sa to naucit sami. Je to len na nas, ci chceme alebo nie.
A ja sa do toho chcem prave pustit. Mam kopec volneho casu, tak preco ho nevyuzit pozitivne.
Este raz VDAKA za cenne informacie .

S pozdravom
jana
Návrat hore
patuliatko
hosť fóra






PríspevokZaslané: utorok, 24. februára 2009, 20:50    Téma: Odpovedať s citátom

dobry den,
chcela by som vas poprosit, ci by ste mi nemohli poslat instalacku na program 10timi prstami, pretoze som si ju chcela stiahnut od vas a neslo mi otvorit stranku, bola by som vam vdacna.
s pozdravom patricia PATA@azet.sk
Návrat hore
vany
hosť fóra






PríspevokZaslané: piatok, 26. júna 2009, 20:55    Téma: Prosim o software Odpovedať s citátom

Dobry den,
Pokusala som sa od vas stiahnut si software na pisanie, ale nesiel mi otvorit. Chcem vas poprosit, ci by ste mi mohli poslat instalacku na vas program. Bola by som vam vdacna.
S pozdravom vany sweetie_240@hotmail.com
Návrat hore
kaciatko13
hosť fóra






PríspevokZaslané: utorok, 1. septembra 2009, 11:48    Téma: prstoklad... Odpovedať s citátom

zdravim... prstokad som sa nikdy neucila a je to skoda, ze nieco take naozaj nie je sucastou ucebnych osnov na skolach (resp. vsetkych druhoch a typoch skol)...
ja pisem cca 7 prstami... na lavej ruke vsetkymi (aj ked vlastnym prstokladom), na pravej dvoma-troma... (aj ked asi najviac ukazovakom)... ale pisem celkom rychlo a nemusim sa pozerat na ruky, prsty si aj v takomto zvlastnom prstoklade pamataju, co a kde stlacit... Úsmev
Návrat hore
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: utorok, 1. septembra 2009, 12:18    Téma: Odpovedať s citátom

patuliatko napísal(a):
chcela by som vas poprosit, ci by ste mi nemohli poslat instalacku na program 10timi prstami

Program Desiatimi prstami je komerčný softvér, ktorý si treba kúpiť. O ňom sme v tejto téme nehovorili. V tejto téme sme odporučili bezplatný softvér Prstoklad od Petra Mráza.

patuliatko napísal(a):
chcela [som si ju] stiahnut od vas a neslo mi otvorit stranku

Hlavná stránka autora softvéru síce nie je dostupná, ale stačí pozornejšie čítať. Cool Ako sme uviedli už v celkom prvom príspevku tejto témy pred vyše 3 rokmi:

citát:
(Záložný download staršej verzie: TU.)

(Práve sme túto vetu pre istotu do budúcna zvýraznili červeným tučným písmom.) Takže z tohto záložného linku na server našej školy po celý čas bol, je aj bude dostupný na stiahnutie tento bezplatný výukový softvér. Cool Platí aj pre Vany, ktorá sa na to isté spýtala pod Patuliatkom.

kaciatko13 napísal(a):
ja pisem cca 7 prstami... na lavej ruke vsetkymi (aj ked vlastnym prstokladom), na pravej dvoma-troma... (aj ked asi najviac ukazovakom)... ale pisem celkom rychlo a nemusim sa pozerat na ruky, prsty si aj v takomto zvlastnom prstoklade pamataju, co a kde stlacit... Úsmev

Myslím si však, že aj bez pozerania sa na ruky bude značný rozdiel v rýchlosti a presnosti medzi takýmto „zvláštnym“ písaním 7 prstami a štandardným písaním 10 prstami. Takže stačí si stiahnuť softvér od Petra Mráza, obetovať zopár týždňov na pravidelný nácvik a časové úspory sa v nasledujúcich rokoch a desaťročiach mnohonásobne vrátia! Radosť

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: piatok, 4. septembra 2009, 11:23    Téma: Link na stiahnutie obnovený Odpovedať s citátom

Podarilo sa nám spojiť s autorom softvéru Prstoklad Petrom Mrázom, ktorý nám poslal funkčný link na stiahnutie, takže tento je už obnovený aj v úvodnom príspevku tejto témy, aby všetky linky fungovali.

Autor nám tiež napísal:

Peter Mráz napísal(a):
Na stránke je zverejnený aj zdrojový kód programu, takže ak niekto má čas a chuť, môže pokračovať vo vývoji tohto programu.

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
kiro
hosť fóra






PríspevokZaslané: piatok, 5. februára 2010, 19:40    Téma: Odpovedať s citátom

no neviem neviem ci tie linky funguju lebo mne to neide tak poprosim aby ste ich obnovili... dakujem
Návrat hore
Zobraziť príspevky za predchádzajúce:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Informatika (AUM) Časy sú uvádzané v GMT +2 hodiny
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžeš tu založiť novú tému
Nemôžeš do tohto fóra posielať odpovede
Nemôžeš tu upravovať svoje príspevky
Nemôžeš tu vymazať svoje príspevky
Nemôžeš v tomto fóre hlasovať
Môžeš zasielať prílohy
Môžeš sťahovať prílohy



SwiftBlue Theme created by BitByBit
Powered by phpBB 2.0.20 © 2001, 2006 phpBB Group
© 2006–2009 vincentdepaul.sk / Fórum založené 1. apríla 2006