Kliknite na logo a navštívte stránky Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave-Ružinove. Spojená škola sv. Vincenta de Paul
(Bratislava-Ružinov, Slovensko / Slovakia) – Diskusné fórum / Návrat na homepage
 
 PomocPomoc   VyhľadávanieVyhľadávanie   Zoznam návštevníkovZoznam návštevníkov   Skupiny návštevníkovSkupiny návštevníkov   Zaregistruj maZaregistruj ma 
 Moje nastaveniaMoje nastavenia   Súkromné správySúkromné správy   Prihlás maPrihlás ma 

Reformovaná slovenská klávesnica

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Odkazy na iné weby
Zobraziť predošlú tému :: Zobraziť ďalšiu tému  
Autor Príspevok
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 18:58    Téma: Reformovaná slovenská klávesnica Odpovedať s citátom

Tiež vás už otravuje, že na nemotornej slovenskej štandardnej klávesnici musíte stlačiť štyri (štyri!!Šok) klávesy, keď chcete napísať veľké Š Otázka

Už som to nevydržal a rozvrhol som si svoju vlastnú slovenskú klávesnicu, kde sú všetky najpoužívanejšie slovenské písmená s mäkčeňmi a dĺžňami ľahko dostupné (najmä) na troch základných radoch klávesnice.

Novú slovenskú klávesnicu si môžete stiahnuť a nainštalovať na svoj počítač a testovať ju súčasne s ďalším nerušeným používaním nemotornej štandardnej slovenskej (čiže otrocky podľa angličtiny rozvrhnutej) klávesnice.

Ak máte na nové rozloženie slovenskej klávesnice nejakú reakciu, môžete ju poslať sem alebo na stránku, kde sa dá stiahnuť. Ďakujem.

Pôvodný dátum príspevku – sobota, 29. apríla 2006, 18:01

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
rohlik
adept(ka) fóra
adept(ka) fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 93

Reputácia: 224.2
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 19:15    Téma: Odpovedať s citátom

citát:
Tiež vás už otravuje, že na nemotornej slovenskej štandardnej klávesnici musíte stlačiť štyri (štyri!!) klávesy, keď chcete napísať veľké Š Otázka

Pan Avenarius, stacia vam defacto 3. Shift mozete podrzat Úsmev

Pôvodný dátum príspevku – sobota, 29. apríla 2006, 21:01
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 19:26    Téma: Odpovedať s citátom

rohlik napísal(a):
Pan Avenarius, stacia vam defacto 3. Shift mozete podrzat Úsmev

Pán inžinier Rohlík (teda aspoň tak Vás niekto nazval v susednej téme Úsmev), prečo by som mal stláčať 3 prekliate klávesy, keď môžem stláčať iba 2 Otázka Zvolanie Uvedomujete si vôbec, ako často ja píšem veľké Š Otázka Neuvedomujete. Žmurk

Okrem toho zrejme nepíšete všetkými desiatimi prstami bez pozerania na klávesnicu, lebo tam odjakživa pravidlo je, že pravý SHIFT sa stláča pri písaní klávesov na ľavej polke klávesnice a ľavý SHIFT sa stláča pri písaní klávesov na pravej polke klávesnice.

Čiže na mojej novej klávesnici som krkolomné písanie mäkčeňov a dĺžňov zrušil a písmeno Š, keďže je v slovenčine veľmi často používané, má svoj vlastný kláves hneď na jednom z hlavných radov klávesnice. Aj všetky ostatné slovenské písmená s mäkčeňom (Ď, Ť, Ň, Ľ, Ž, Č) dostali svoj vlastný kláves na jednom z troch hlavných radov klávesnice.

Mimochodom, odporúčam každému človekovi (to je jedno, či žiak, učiteľ alebo dôchodca) čo najskôr sa naučiť písať všetkými desiatimi prstami bez pozerania na klávesnicu, ušetríte si tým roky svojho života Zvolanie

Navštívte špeciálnu tému fóra, kde si môžete stiahnuť softvér zadarmo Zvolanie, ktorý vás naučí písať všetkými desiatimi prstami na počítači bez pozerania na klávesnicu. Cool

Pôvodný dátum príspevku – sobota, 29. apríla 2006, 22:23

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
hosť fóra







PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 20:45    Téma: Odpovedať s citátom

diakritika je v dnesnej dobe pokym sa nejedna o pisanie uradnych dokumentov a podobnych zalzitosti podla mna znacny prezitok... z toho titulu mi celkom vyhovuje standardna slovenska klavesnica - ked raz za uhorsky rok idem pouzit dake velke pismeno s makcenom, tak ma tych par klaves navyse nezabije a uz skorej vyuzijem pismena w/q, predsa len, nepise clovek len v slovencine veci a prehadzovat klavesnice povazujem za omnoho otravnejsie.... najma ked uz som si zvykol na zauzivane rozlozenie klavesnice a pisem s nim celkom frisko Vyplazený jazyk

Pôvodný dátum príspevku – pondelok, 1. máj 2006, 13:42
Návrat hore
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 4. júna 2006, 20:58    Téma: Odpovedať s citátom

hosť fóra napísal(a):
diakritika je v dnesnej dobe pokym sa nejedna o pisanie uradnych dokumentov a podobnych zalzitosti podla mna znacny prezitok...

Pre mňa ako milovníka slovenčiny určite nie Zvolanie Veď písmená Ď, Ť, Ň, Ľ, Š, Č, Ž (a tie s dĺžňom takisto) sú súčasťou nášho jazyka. Mali by sme na ne byť hrdí a uchovávať si ich, a nie ich z pohodlnosti a (opäť) z otrockého prispôsobovania sa angličtine zahadzovať ako nepotrebné. Otrasné

Alebo vy keď rozprávate po slovensky, hovoríte bez mäkčeňov a dĺžňov Otázka To by som ešte uznal, že ak aj v bežnom živote poviete „Toto je nieco strasne“ namiesto „Toto je niečo strašné“ – tak vtedy naozaj pre vás už budú mäkčene a dĺžne prežitok a nemusíte ich ani písať. Rehot

hosť fóra napísal(a):
uz skorej vyuzijem pismena w/q

Písmená W, Q sú dostupné aj cez moje alternatívne rozloženie klávesnice, len na iných miestach, pretože ich predsa len v slovenčine používame oveľa menej než písmená s mäkčeňom a dĺžňom. (Písmeno W typický Slovák potrebuje asi iba vo „www“ pri vyťukávaní internetovej adresy... čo často ľudia aj tak vyťukávajú zbytočne, lebo by si to prehliadač-softvér doplnil sám...)

No a napokon, z mojej strany ide iba o návrh nového rozloženia slovenskej klávesnice. Dá sa uvažovať o zmenách tohto návrhu, iní ľudia môžu prísť s celkom novými návrhmi... Len sa mi už naozaj zdalo neznesiteľné vinou otrockého sa prispôsobovania angličtine krkolomne písať časté slovenské písmená.

Moja téza je, že Slováci len preto neradi píšu na počítači s mäkčeňmi a dĺžňami, lebo:
    1) zatiaľ ešte nie každý softvér ich správne zobrazí (týka sa hlavne emailov, SMS)
    2) lebo štandardná slovenská klávesnica je absurdná, krkolomná a na hlavu postavená (=slepo a otrocky skopírovaná podľa anglickej).
Francúzi ani Rusi nemali problém si upraviť pôvodnú anglickú klávesnicu (písacie stroje boli vynájdené v USA) podľa svojich potrieb, tak aby najpoužívanejšie národné písmená boli na klávesnici najľahšie dostupné.

Ešte aj Nemci si presadili prehodenie písmen Y a Z, keď prevzali anglickú klávesnicu. Dodnes na toto rozhodnutie Nemcov doplácame aj my Slováci, lebo Slováci sa kedysi dávno rozhodli dať Y a Z tam, kde Nemci. V dnešnej dobe sa však už v obchodoch najčastejšie predávajú klávesnice s Y a Z v americkej pozícii.

Výsledok tohto americko-nemeckého virvaru je, že dnes si nemôže byť žiadny Slovák stopercentne istý, či sa po stlačení klávesu objaví Y alebo Z. Počítač

Lebo, ako inak, ešte ktorýsi chytrák zaviedol aj slovenskú klávesnicu s americkým umiestnením Y a Z. To aby zmätku náhodou nebolo primálo.

Čiže keď práve nie ste na svojom počítači, ale ste v škole, knižnici alebo internetovej kaviarni, je to lotéria a môžete si rovno hodiť mincu, či sa po stlačení klávesu objaví Y alebo Z. Otrasné

Tento zmätok by sa dal raz a navždy ukončiť, keby sa Slováci konečne dohodli na jednej slovenskej klávesnici, kde budú všetky slovenské písmená s mäkčeňmi a dĺžňami ľahko dostupné a pre napísanie každého z nich (malého aj veľkého) bude treba stlačiť buď iba jeden kláves (malé písmená) alebo maximálne 2 klávesy (veľké písmená).

To sa podarilo dosiahnuť v mojom alternatívnom návrhu klávesnice. Píšem na tejto klávesnici po slovensky so všetkými mäkčeňmi aj dĺžňami už skoro rok. Nemotornú štandardnú klávesnicu mám už skoro rok odinštalovanú a naspäť k nej sa nevrátim ani omylom.

Viem písať desiatimi prstami aj na ruskej klávesnici a poviem vám, americká je oproti tomu nula bodov. Rusi si dali záležať ešte viac ako Američania a všetky najpoužívanejšie ruské písmená sústredili do centra klávesnice, takže väčšinu času, keď píšete po rusky, píšete ukazovákmi a prostredníkmi, čiže najsilnejšími prstami. Unavuje vás to oveľa menej než písanie po anglicky (o krkolomnej slovenčine ani nehovoriac).

Prečo Slováci nemajú odvahu urobiť to isté, ako Nemci, Francúzi alebo Rusi Otázka Hlavne tam (skôr ako v prejavoch a preskakovaní vatier) by sa prejavilo skutočné sebavedomie národa a národná hrdosť. Slovensko Cool

Pôvodný dátum príspevku – pondelok, 1. máj 2006, 15:00

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Tibor Patay
hosť fóra






PríspevokZaslané: nedeľa, 11. júna 2006, 18:01    Téma: Odpovedať s citátom

Pokial viem, standarna QWERTY klavesnica vznikla s cielom maximalne spomalit pisanie na pisacom stroji, pretoze technicka rychlost vtedajsich pisacich strojov bola nizsia, ako rychlost, ktorou dokazali ludia pisat na klavesnici. Preto sa vyrobcovia posnazili vymysliet co najnesikovnejsiu klavesnicu, aby ludom maximalne spomalili pisanie. Dnes sa s nou trapime v podstate len zo zvyku. Ktosi pokusne vytvoril ABCDEF.. klavesnicu a ludom sa na nej pisalo vyrazne lepsie a rychlejsie ako na QWERTY.

Pôvodný dátum príspevku – utorok, 2. máj 2006, 7:21
Návrat hore
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: sobota, 2. decembra 2006, 19:07    Téma: Odpovedať s citátom

citát:
Ak môžem, mal by som jednu otázku, a to o písmene X. Vy ho máte na obrázku nakreslené, že je vedľa ľavého Shiftu... Ale ako pozerám, moja klávesnica tam taký kláves nemá... ten ľavý Shift mám taký dlhší, a vedľa neho je hneď Z. Mám nejakú možnosť získať to X?

Pravdaže... Aby sa podarilo dostať do troch základných radov všetky slovenské písmená s mäkčeňom, bolo nevyhnutné zmeniť pozíciu troch cudzích písmen, ktoré sú v slovenčine veľmi zriedkavé (používané iba v cudzích slovách).

W je preto vpravo na hornom rade.

X je tam, kde ste popísali, ak máte vhodnú klávesnicu.

Ak nemáte, tak písmená X a Q sú dostupné cez tlačidlo pravý ALT (= AltGr, alebo náhradne aj CTRL + ľavý ALT).

Vidíte to tu na treťom obrázku:

klavesnica.avenarius.sk

Malé a veľké písmená X a Q sú všetky štyri vedľa seba na základnom rade, tak, aby sa ľahko písali pomocou pravého tlačidla ALT (AltGr).

Čiže ak chcete malé x, stlačíte pravý ALT a F.
Ak chcete veľké X, stlačíte pravý ALT a G.
Malé q = pravý ALT a J.
Veľké Q = pravý ALT a H.

Ak píšete desaťprstovou metódou bez pozerania na klávesnicu (čo by som považoval v dnešnej dobe za povinnú zručnosť pre každého, kto nechce byť považovaný za analfabeta...), tak sa vám týmto spôsobom píšu písmená X a Q pohodlne.

Pravdaže by som bol radšej, keby zostalo miesto na klávesnici pre X a Q aj bez používania tlačidla ALT, ale bolo by to na úkor niektorého zo slovenských písmen s mäkčeňom. A to nešlo.

Inak vždy odporúčam pri kúpe klávesnice (a najmä notebooku, ktorý má klávesnicu zabudovanú Zvolanie ) skontrolovať, či sú pod klávesom Adva klávesy, nie iba jeden. (Ako na vašej klávesnici. Hneď by som ju vymenil, ak ide o klávesnicu k desktopovému počítaču.) Takisto má mať klávesnica až tri klávesy napravo od L. Mnohé okýptené klávesnice majú napravo od L iba dva klávesy, kým ten tretí je zastrčený niekde na neštandardnom mieste, napríklad v číslicovom rade, takže sa ťažko stláča pri rýchlom písaní. (Na pôvodnej slovenskej klávesnici sa tam nachádza písmeno ň, na reformovanej je to Ô, respektíve ".)

Píšem na reformovanej klávesnici už takmer dva roky, pôvodnú slovenskú klávesnicu mám celý čas odinštalovanú a nevrátil by som sa k nej ani za nič. Zarábam si ako prekladateľ, čiže sám seba by som pripravoval o honorár, keby som spomaľoval svoje písanie.

V týchto dňoch sa snažím naučiť písať na francúzskej klávesnici, samozrejme desaťprstovou metódou bez pozerania na klávesnicu. Keďže som v tomto štýle zvládol už aj ruskú klávesnicu, kde sú všetky klávesy bez výnimky poprehadzované oproti slovenskej, verím, že sa mi podarí zvládnuť aj francúzsku.

Francúzi ako hrdý národ si napríklad prehodili pozície písmen Q a A na ich klávesnici, keďže Q je vo francúzštine jedno z najčastejších písmen a chceli ho mať priamo v základnom rade. Aj písmeno M presunuli priamo do základného radu, čiže tam majú sekvenciu J, K, L, M... Ale pri troche tréningu si na to Slovák zvykne, dnes som práve písal francúzsky diktát... Cool

Žiaľ, Slováci sú prispatí a dodnes používajú absolútne nevyhovujúcu americko-nemeckú klávesnicu, ktorú síce nazývajú „slovenská“, lebo je na nej niekde v číslicovom rade chaoticky nahádzaných zopár slovenských písmen s mäkčeňmi a dĺžňami (zďaleka nie všetky). Avšak písať na tejto takzvanej „slovenskej“ klávesnici slovenské písmená s mäkčeňom alebo dĺžňom (a to najmä veľké písmená) je číre utrpenie...

Preto je čas prijať reformovanú klávesnicu. (Nemusí to samozrejme byť presne tento návrh...)



Reformovana_slovenska_klavesnica.png
 Komentár:
Návrh reformovanej slovenskej klávesnice, na ktorej sa dajú ľahko písať všetky slovenské písmená s mäkčeňmi a dĺžňami, vrátane všetkých veľkých diakritických písmen.
 Veľkosť:  36.14 KB
 Stiahnuté:  3441-krát

Reformovana_slovenska_klavesnica.png



Reformovana_slovenska_klavesnica.zip
 Komentár:
Tu si môžete stiahnuť reformovanú slovenskú klávesnicu, nainštalovať si ju na svoj počítač (minimum: Windows 2000) a ihneď ju začať používať namiesto doterajšej klávesnice. (Alebo aj, na skúšku, paralelne s doterajšou klávesnicou.)

Stiahnuť
 Súbor:  Reformovana_slovenska_klavesnica.zip
 Veľkosť:  115.41 KB
 Stiahnuté:  2231-krát


_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: utorok, 5. decembra 2006, 19:28    Téma: Odpovedať s citátom

Úryvok z emailovej konverzácie...

citát:
V každom prípade si ale myslím, že akákoľvek takáto úprava bude vyhovovať iba určitej skupine ľudí.

Ja naopak dúfam, že raz sa jedna z reformovaných slovenských klávesníc stane štandardnou, takže ľudia budú môcť navždy zabudnúť na používanie americkej klávesnice. Nemusí to byť práve môj návrh, ktorý sa presadí. Ale súčasný spôsob písania mäkčeňov a dĺžňov je do neba volajúca absurdita.

Nemca alebo Francúza by ani vo sne nenapadlo prepínať si kedykoľvek na americkú klávesnicu, hoci v týchto národoch takisto nepochybne žije veľa programátorov. Vyplazený jazyk

V Poznámkach, Úlohách a Kalendári Outlooku (na poštu ho nepoužívam) už pár rokov experimentálne píšem výlučne na slovenskej reformovanej klávesnici, aj keď často si musím robiť poznámky v angličtine. Robím to práve preto, aby som sa uistil, že na reformovanej slovenskej klávesnici sa dá pohodlne písať aj po anglicky, nielen po slovensky.

Dával som si preto napríklad pozor, kam do rozloženia klávesov AltGr umiestnim skutočný angloamerický apostrof (), ktorý si mnoho Slovákov mýli s osamoteným dĺžňom bez písmena (´), lebo Slováci nevedia na terajšej slovenskej klávesnici apostrof nájsť. A potom píšu isn´t namiesto isn’t.

citát:
Takže nepovedal by som, že Slováci sú prispatí... podľa mňa väčšina ľudí nezvláda písanie 10 prstami a nepíšu denne veľké objemy textu, a pre nich je výhodnejšie, keď je rozmiestnenie klávesov na rôznych klávesniciach rovnaké.

Rešpektujem Váš názor, ale tento argument neprijímam.

Výsledok postoja, ktorý popisujete, je ten, že väčšina Slovákov PÍŠE NA POČÍTAČI BEZ MÄKČEŇOV A BEZ DĹŽŇOV, inými slovami: výsledkom je neustále degradovanie písanej slovenčiny v elektronickej podobe.

Skúste napísať vyššie uvedených osem slov veľkými písmenami, tak ako som ich zakričal ja v predošlom odseku. Cool Zošaliete sa, kým tých osem slov skomponujete. Na reformovanej slovenskej klávesnici stačí stlačiť kláves CAPS LOCK a píšete normálnym tempom ďalej, všetky veľké písmená s mäkčeňom aj dĺžňom fungujú správne rovnako rýchlo a spoľahlivo, ako pri malých písmenách...

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: utorok, 18. septembra 2007, 19:09    Téma: Odpovedať s citátom

Prispel som vodou do mlyna a detailnú obhajobu reformovanej slovenskej klávesnice som pred chvíľou poslal do susednej témy diskusného fóra, venovanej návrhu reformy slovenského pravopisu.
_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
fofo32
hosť fóra






PríspevokZaslané: nedeľa, 1. februára 2009, 20:41    Téma: VISTA Odpovedať s citátom

Je to zaujímavá vec.. žiaľ pod MS VISTA to nefunguje (nedá sa to nainštalovať Smútok neviete niekto poradiť?
Návrat hore
Alexander Avenarius
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 27. 5. 2006
Príspevkov: 122
Bydlisko: 15 min. od školy
Reputácia: 644.1
Hlasovania: 1

PríspevokZaslané: nedeľa, 1. februára 2009, 20:50    Téma: Inštalácia na Windows Vista Odpovedať s citátom

V inom diskusnom fóre ten istý problém užívateľ Visty vyriešil skompilovaním inštalačného balíčka nanovo v novšej verzii softvéru Microsoft Keyboard Layout Creator (konkrétne vo verzii 1.4). Keď sa balíček skompiluje v tejto novšej verzii, potom sa dá reformovaná klávesnica nainštalovať aj na Viste.

(Skompilujem balíček v novšej verzii aj sám a pošlem sem do fóra, ale momentálne nestíham.) Smútok

_________________
avenarius@vdp.sk
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Zobraziť príspevky za predchádzajúce:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Odkazy na iné weby Časy sú uvádzané v GMT +2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžeš tu založiť novú tému
Nemôžeš do tohto fóra posielať odpovede
Nemôžeš tu upravovať svoje príspevky
Nemôžeš tu vymazať svoje príspevky
Nemôžeš v tomto fóre hlasovať
Môžeš zasielať prílohy
Môžeš sťahovať prílohy



SwiftBlue Theme created by BitByBit
Powered by phpBB 2.0.20 © 2001, 2006 phpBB Group
© 2006–2009 vincentdepaul.sk / Fórum založené 1. apríla 2006