Kliknite na logo a navštívte stránky Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave-Ružinove. Spojená škola sv. Vincenta de Paul
(Bratislava-Ružinov, Slovensko / Slovakia) – Diskusné fórum / Návrat na homepage
 
 PomocPomoc   VyhľadávanieVyhľadávanie   Zoznam návštevníkovZoznam návštevníkov   Skupiny návštevníkovSkupiny návštevníkov   Zaregistruj maZaregistruj ma 
 Moje nastaveniaMoje nastavenia   Súkromné správySúkromné správy   Prihlás maPrihlás ma 

Zrušme konečne v slovenčine tvrdé Y !
Choď na stránku Predošlá  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Slovenčina (AUM)
Zobraziť predošlú tému :: Zobraziť ďalšiu tému  
Autor Príspevok
RemuS
hosť fóra






PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:01    Téma: Odpovedať s citátom

tak to je poriadna kravina

Pôvodný dátum príspevku – štvrtok, 5. októbra 2006, 10:15
Návrat hore
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:02    Téma: Odpovedať s citátom

RemuS napísal(a):
tak to je poriadna kravina

Čo je kravina? Písanie ypsilonov alebo návrh na ich zrušenie? A prečo?

Pôvodný dátum príspevku – štvrtok, 5. októbra 2006, 10:17

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:04    Téma: Odpovedať s citátom

Citát z http://vybrali.sme.sk/c/Zrusme-konecne-v-slovencine-tvrde-Y-

(dovolím si citovať užívateľa myra z denníka SME v rámci objektívneho uvedenia plnej dĺžky jeho argumentov):

myro napísal(a):
Takže Píš ako počuješ?

Čiže fčela, fták atď.?

Bolo by to logické. Ale nemyslím si, že je nevyhnutné meniť písanie týchto slov.

A to preto, lebo ide o logický systém spodobovania. Keď vidíš napísané "vč-", vieš, že sa to musí prečítať "fč-", lebo č je neznelá spoluhláska.

Jednoducho vieš, že keď počuješ "fč-", napíšeš to podľa dnešného pravopisu vždy ako "vč-". Veď v súčasnej písanej slovenčine neexistuje žiadne slovo začínajúce sa na "fč-".

Čiže nehrozí žiadne nedorozumenie, zámena, ľahko sa to dá naučiť.

Problém s ypsilonom je na celkom inej úrovni: keď počuješ v slovenskom slove napríklad slabiku [mi], tak sa táto istá jedna slabika môže napísať buď ako mi alebo my, len podľa toho, v ktorom slove a na ktorom mieste sa nachádza: m_lovať, m_dlo, s ôsm_m_ korunam_, s deviat_m_ ročníkm_ ZŠ.

(Na vyššie uvedenej doplňovačke stroskotá 95% dospelých Slovákov.)

Problém s ypsilonom je teda na celkom inej úrovni ako všetky ostatné odchýlky od zásady Píš, ako počuješ. Písmeno ypsilon sa celkom vymyká z kontextu ostatných slovenských písmen.

Všetky ostatné písmená v slovenskej abecede totiž označujú nejakú hlásku, zvuk, ktorý sa v slovenských slovách aj naozaj vyskytuje.

Písmeno Y ako jediné písmeno slovenskej abecedy nemá k sebe priradený žiadny zvuk, ktorý by sa vyskytoval v slovenskom slove.

Písmeno Y sa v slovenčine vyslovuje vždy tak isto, ako mäkké I – a práve preto je Y zbytočné.

Ak ste počuli Rusa alebo Poliaka vysloviť slová my, ryby, viete, ako naozaj znie tvrdé Y. Ruština a poľština naozaj majú v slovách tvrdé Y. Slovenčina ho nemá. Prečo si ho teda drží v abecede?

Išlo o hnutie slovanskej vzájomnosti z 2. polovice 19. storočia, vďaka ktorému sa do slovenčiny (až po Štúrovi a po Bernolákovi) zaviedlo Y. Ale dnes už je hádam celkom iná doba?

Pôvodný dátum príspevku – štvrtok, 5. októbra 2006, 12:38

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box


Upravil(a) Ipsilon – štvrtok, 5. októbra 2006, 21:55 (celkovo 4-krát opravený text)
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
i-latin
hosť fóra






PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:06    Téma: ypsilon Odpovedať s citátom

Ďakujem, veľmi si ma touto témou potešil. Máš môj obdiv a podporu

Pôvodný dátum príspevku – štvrtok, 5. októbra 2006, 14:16
Návrat hore
hahaha
hosť fóra






PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:07    Téma: no Odpovedať s citátom

nooo akoze obkecal si to pekne (myslim ten nazor toho hosta ktory napisal ze pis ako pocujes nie je pravidlom) ale faktom zostava, ze aj ked oproti inym jazykom sa Slovencina sice nesie v duchu pis ako pocujes ale rozhodne to NIE JE ZIADNYM PRAVIDLOM, cize uvadzaj fakty a nie famy. Lebo potom to vyznieva ako dost neobjektivny clanok. Teda nie ze vyznieva ale aj je. Cize argument, ze by sa malo pisat vsade makke i, lebo je to zakladne pravidlo nasho jazyka rozhodne neobstoji. A vedel by som ti "zrusit" aj dalsie argumenty. Ale ano, pravdou je, ze by to bolo jednoduchsie. Jednoduchsie by tiez ale bolo napr. neucit sa ziadne zakony na pravnickej fakulte, pretoze su vsetky v zbierke zakonov ze ano??? Ono to ma svoje opodstatnenie neboj Žmurk

Pôvodný dátum príspevku – štvrtok, 5. októbra 2006, 16:46
Návrat hore
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:08    Téma: Re: no Odpovedať s citátom

hahaha napísal(a):
A vedel by som ti "zrusit" aj dalsie argumenty.

Prosím urob to. Práve nato je užitočná diskusia. Aby sa prebrali argumenty za aj proti zo všetkých strán.

hahaha napísal(a):
Ono to ma svoje opodstatnenie neboj Žmurk

Aké opodstatnenie má písanie Y v slovenčine? Prosím vysvetli. (Vysvetlení sa rozhodne nebojím.)

Podľa mňa neexistuje žiadne opodstatnenie pre písanie Y v slovenčine. Je to len zotrvačnosť národa, že treba určitú energiu na to, aby človek opustil vychodené koľaje... a prešiel na kvalitnejšie. Slovenský národ akoby zatiaľ v sebe túto energiu nevedel nájsť.

Píš, ako počuješ možno nie je "pravidlo" slovenského pravopisu, ale rozhodne je to jeho základná tendencia. A písanie tvrdého Y je nabúranie základnej tendencie slovenského pravopisu.

Čiže si nemyslím, že má zmysel škriepiť sa o slovíčka: "pravidlo" alebo "tendencia". To je fuk. Ide o podstatu veci.

Na druhej strane som rád, že tak pozorne sleduješ každé moje slovo. Aj v tom je veľká užitočnosť takýchto neformálnych diskusií: vedú k väčšej precíznosti vyjadrovania a argumentov na oboch stranách.

Budem sa aj vďaka spolubesedovníkom ako Ty snažiť v budúcnosti vyjadrovať terminologicky čo najprecíznejšie. Úsmev

Pôvodný dátum príspevku – štvrtok, 5. októbra 2006, 17:01

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box


Upravil(a) Ipsilon – štvrtok, 5. októbra 2006, 20:53 (celkovo 2-krát opravený text)
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 20:42    Téma: Odpovedať s citátom

Citát z http://vybrali.sme.sk/c/Zrusme-konecne-v-slovencine-tvrde-Y-

(dovolím si citovať užívateľa myra z denníka SME v rámci objektívneho uvedenia plnej dĺžky jeho argumentov):

myro napísal(a):
Ja si netrúfam povedať presné percentá, ale ani s tým spodobovaním to tiež podľa mňa nie je ružové. Kopa ľudí si tiež mýli napríklad koncovky ou a ov. (Ale pri tých ypsilonoch je chýb asi viac).

Ypsilon však podľa mňa nie je až taký bezvýznamný. Stačí ten uvedený príklad s radovými číslovkami - s ôsmimi korunami, s deviatymi ročníkmi - tam to v písanej forme jednoznačne odlišuje ypsilon. Len to treba vedieť, však?

Ja som mal šťastie, že som mal na základnej škole výbornú slovenčinárku, ktorá nás veľmi dobre pripravila na prijímačky na strednú a odvtedy som nemal so slovenčinou väčšie problémy.

Takáto radikálna zmena je podľa mňa absolútne nepriechodná. Stačí sa pozrieť na to, ako dlho trvá, kým jazykovedci povolia nejaké moderné slovo ako spisovné - pritom sa už dlho bežne používa v bežnej reči a každý mu rozumie.

Lenže koncovky -ou a -ov nemajú nič spoločné so spodobovaním.

Máš pravdu, súčasne so zrušením Y by som navrhol zmenu písania koncoviek -ou a -ov na novú, jednotnú koncovku: -ow.

Tí z vás, ktorí ste neštudovali fonetiku, si to asi neuvedomujete, ale slovenčina naozaj má hlásku W!

Je to tá istá hláska, ako v angličtine v slove Windows.

Na rozdiel od angličtiny sa však v slovenčine W vyskytuje výlučne na konci slova (tam najmä) alebo uprostred slova.

Keď poviete slová mamou a otcov a vyslovíte tie slová správne, ako sa majú vysloviť, tú koncovku vždy vyslovíte rovnako! Nebude to ani -ou, ani -ov, ale vždy -ow. S tým istým W, aké je v anglickom slove Windows.

Čiže pri hláske W vidíme opačný fenomén ako pri písmene Y.

Písmeno Y je v slovenčine používané, aj keď nemá žiadnu hlásku!

A hláska W je v slovenčine používaná, ale nemá žiadne písmeno!

Záver je logický: treba zrušiť Y. A zároveň treba zaviesť W a písať ho jednotne v terajších koncovkách -ou a -ov. V obidvoch terajších koncovkách -ou a -ov ide pri druhom písmene o presne tú istú hlásku, ten istý zvuk: W.

Ale nejde len o koncovky -ou a -ov. Pozrite na slová ako krv, najprv, oravský, dokonca aj samotné slovo koncovka. V žiadnom z týchto slov sa nemá vysloviť ani U, ani V, ani F, ale jedine W Zvolanie

Preto by sa tieto slová po novom a celkom logicky mali písať: krw, najprw, orawskí, koncowka.

Školopovinnej mládeži a kultúre jazyka by to len a len pomohlo. Veľa ľudí dnes totiž nesprávne vyslovuje práve slová typu najprv. Hovoria [najprv] alebo [najprf] (hlavne tu na západnom Slovensku). Pritom správna výslovnosť je iba [najprw].

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

A či je zrušenie tvrdých Y priechodné? V prvom rade som presvedčený, že nejde o radikálnu zmenu, ale o návrat k pôvodnej slovenskej tradícii: ku Štúrovi a k Bernolákovi.

V druhom rade som presvedčený, že táto zmena je priechodná. Stačí, keď nás bude 50,1%, ktorí v prípadnom referende (ktoré by v takejto veci určite bolo nevyhnutné) zahlasujú za zrušenie tvrdého Y. Parlament by už následne hádam vyhovel vôli väčšiny národa.

Na záver som tiež presvedčený, že oveľa viac ako 50,1% Slovákov si, vedome alebo dnes najmä podvedome, želá zrušenie tvrdého Y. Len sa dosiaľ neodvážili alebo im nezišlo na um o takom niečom nahlas uvažovať. Veď od veku 6 rokov sú deti na Slovensku sekírované za takzvané „hrúbky“, akoby šlo o najzávažnejšiu chybu v pravopise.

Práve naopak. Zámena Y za I v slohovej úlohe je tá najtriviálnejšia, najmenej dôležitá chyba, pretože výskyt Y v slovenčine nemá logické opodstatnenie.

Nič lepšie neilustruje nesprávnosť slovenského školského systému, ako dôraz, ktorý sa v našich školách kladie na „správne“ písanie Y.

Čiže dôraz sa v celej výučbe slovenského jazyka kladie práve na to, čo je v ňom momentálne úplne najnelogickejšie! Ďalší komentár nie je potrebný...

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box


Upravil(a) Ipsilon – štvrtok, 5. októbra 2006, 21:41 (1 raz opravený text)
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 21:37    Téma: Odpovedať s citátom

Ešte dodatok k radovým číslovkám: bol to z mojej strany chyták, myro.

Deti zo základnej školy totiž môžu ísť do kina so všetkými deviatimi ročníkmi. (Od prvého až po deviaty.)

Alebo sa môžu fyzikálnej olympiády zúčastniť základné školy s deviatymi ročníkmi svojich škôl.

Vtip je v tom, že v slove deviat_mi podľa súčasného pravopisu môže byť aj tvrdé Y, aj mäkké I.

A to je zároveň to absurdné Zvolanie Pretože v oboch variantoch – deviatimi aj deviatymi – zaznie okrem E a IA už iba jedna jediná samohláska, vždy tá istá: mäkké I. Tvrdé Y nezaznie nikdy, lebo v slovenčine neexistuje.

Rozdiel medzi radovou a základnou číslovkou tu teda vôbec nie je daný samohláskou I/Y, ale predchádzajúcou spoluhláskou: T alebo Ť.

Rozum káže, že tieto dve slová sa majú písať: ďeviaťimi (základná číslovka) a ďeviatimi (radová číslovka).

Veď presne tak sa aj vyslovujú a práve podľa spoluhlásky T alebo Ť, nie podľa hlásky I/Y, ich rozoznávame aj v hovorenej, nie písanej reči...

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 21:47    Téma: Odpovedať s citátom

Citát z http://vybrali.sme.sk/c/Zrusme-konecne-v-slovencine-tvrde-Y-

(dovolím si citovať užívateľa hyenu z denníka SME v rámci objektívneho uvedenia plnej dĺžky jeho alebo jej argumentov):

hyena napísal(a):
Máš pocit, že zrušenie ypsilonu by neznamenalo v slovenčine radikálny rez a na rozdiel od Shawovho pokusu by prešlo? Úsmev

Tu nejde predsa o školy, ale o celý jazyk.

Na toto som odpovedal už vyššie myrovi.

Zrušenie Y nie je radikálny rez. Iba návrat k pôvodnej slovEnskej (namiesto k slovAnskej) tradícii. Skutočne nerozumiem: čo by bolo na návrate k Štúrovi a Bernolákovi radikálne?

Aké by tu boli potenciálne nebezpečenstvá? Nevidím žiadne. Len úžitky a prínosy.

Skúsim otázku obrátiť, hyena. Skús mi prosím vysvetliť, prečo by jednoduchá náhrada písmena Y písmenom I od trebárs zajtrajšieho dňa bola „radikálna“. Komu by mohla prekážať?

Že to bude prvých pár dní nezvyk, to je jasné. Ale výhody by podľa mňa čoskoro boli zjavné každému.

Píšeš, že ide o celý jazyk. Nie je to tak, ide iba o jeho písanú podobu, čiže ide iba o pravopis. Hovorenej slovenčiny by sa zrušenie ničím nedotklo; naopak, kvalita hovorenej slovenčiny by sa podľa mňa zvýšila, pretože zároveň so zrušením Y navrhujem aj opätovné písanie všetkých ôsmich slabík ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi takto s mäkčeňmi všade tam, kde sa tak vyslovujú.

Čiže ďeťi, ale demokracia. Ten, ale ťebe. A tak ďalej.

Ľudí by nepochybne viditeľný mäkčeň v týchto slovách inšpiroval vyslovovať slová mäkko, tak, ako sa majú vyslovovať. Najmä tu na západnom Slovensku, kde sa mäkká výslovnosť vyššie uvedených ôsmich slabík v súčasnosti najviac zanedbáva.

Ešte väčší prínos pre hovorenú slovenčinu by malo zavedenie novej jednotnej koncovky -ow namiesto terajších koncoviek -ou a -ov. Podrobnosti prosím pozri vyššie v mojej odpovedi myrovi.

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box


Upravil(a) Ipsilon – štvrtok, 5. októbra 2006, 22:04 (1 raz opravený text)
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: štvrtok, 5. októbra 2006, 22:01    Téma: Odpovedať s citátom

Citát z http://vybrali.sme.sk/c/Zrusme-konecne-v-slovencine-tvrde-Y-

(dovolím si citovať užívateľa myra z denníka SME v rámci objektívneho uvedenia plnej dĺžky jeho argumentov):

citát:
Práve som si skúsil predstaviť pár slov bez ypsilonu. Možno by to pomohlo detičkám pri učení, ale mne to pripadá strašne smiešne – napríklad: Britské hlavné mesto Londín, alebo útočníci vitiahli díki.

Rehot

Pri tom poslednom mi napadlo, ako do celej tejto koncepcie spadajú di, ti, ni, li?

Na tému ďi, ťi, ňi, ľi, ďe, ťe, ňe, ľe pozri prosím moju odpoveď hyene vyššie. Tam, kde sa vyslovujú mäkko, písali by sa s mäkčeňmi. Tam, kde sa vyslovujú tvrdo, bez mäkčeňa. Čo môže byť logickejšie a samozrejmejšie?

Oprava tvojho druhého príkladu teda znie: útočňíci viťiahľi díki.

Že sa ti to spočiatku zdá smiešne, je jasné. Ale to je iba nezvyk.

Pýtam sa ťa: prečo sa ti britské hlavné mesto Londín zdá smiešne? Veď presne takto to vyslovuješ.

Je to len nezvyk, nič viac.

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Axel
hosť fóra






PríspevokZaslané: piatok, 6. októbra 2006, 14:19    Téma: YI Odpovedať s citátom

logická argumentácia, súhlasím so zrušením YÝ, viete koľko normálnejších vecí by sa deti v škole naučili keby sa nemuseli drviť vybrané slová ??
Návrat hore
Boža
hosť fóra






PríspevokZaslané: sobota, 7. októbra 2006, 0:27    Téma: Odpovedať s citátom

Som tiez proti používaniu y v slovenčine. Ďakujem za inšpiráciu. Od dnes budem pisať tak ako počujem. Otec na materskej.
Návrat hore
zajacev
hosť fóra






PríspevokZaslané: pondelok, 9. októbra 2006, 16:36    Téma: zrusenie yý Odpovedať s citátom

Dik za inspiraciu...Pre mna ako studenta VS nieje yý dolezite,pretoze pri pisani poznamok musi clovek navyse rozmyslat nad pravopisom(hlavne teda yý).Aj tak vacsina mladych ludi nepozera na pisanie spravneho pravopisu,ako pri napr.pisani SMS,mailov,chatovani...Takze ja som za... Zvolanie Študent
Návrat hore
Ipsilon
štamgast fóra
štamgast fóra


Na fóre od: 5. 10. 2006
Príspevkov: 117

Reputácia: 477.7

PríspevokZaslané: pondelok, 9. októbra 2006, 16:50    Téma: Odpovedať s citátom

Už stačí inšpirovať iba 2,5 až 3 milióny našich spoluobčanov (= väčšinu národa), aby prestali Y/Ý používať a potom sa ho možno podarí zrušiť. Cool Ale určite na to bude potrebné referendum, najlepšie spojené s parlamentnými voľbami.

Medzitým nezaškodí na webstránke denníka SME zahlasovať za túto tému (čiže kliknúť na dolné červené pole "hlasuj!"), aby sa téma možného zrušenia Y/Ý podľa možnosti čo najviac dostala do povedomia ľudí...

Vraj sa pripravuje na najbližšie dni na stránkach tohto diskusného fóra zverejnenie formálnejšieho, 5-bodového návrhu zrušenia tvrdého Y v slovenčine, nechajme sa prekvapiť.. Žmurk

_________________
Vo všetkom, čo píšem do diskusného fóra, sa môžem hlboko míľiť... Cool
Snažťe sa ma o tom prosím presvedčiť silními argumentmi... Radšej slovními ňež takímito: Box
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Najnaj
hosť fóra






PríspevokZaslané: utorok, 10. októbra 2006, 0:10    Téma: Viťiahli Odpovedať s citátom

Ked som bol v USA tak som sa zamyslel presne nad tymto problemom. Pretoze som chvalil pred Americanmi nas skvely jazyk, ze ma jednoduchu vyslovnost a naucit sa citat a pisat nie je problem. Potom som si vsak uvedomil, ze s tym pisanim to nie je take lahke. Tiez ma napadlo, ze na co mame Y?

V kazdom pripade ja som za zrusenie a nemam problem ho podporit Žmurk Treba vsak potom vymysliet, co sa bude ucit v skole, kedze podstatnu cast zakl. skoly tvori prave pisanie i/y. Co sa tyka u,v,w tak tam je vacsi problem, pretoze ich pridanim, by vznikol dalsi skolsky problem, kedy pisat v a kedy w. V neposlednom rade rieka sa nemoze podla pravidla Pis ako pocujes nikdy pisat rieka ale rjeka (ak sa nemylim tak Bernolak to aj tak pisal). Cize ked reforma, tak by muselo ist o viac ako zrusenie Y. Ale ako uz bolo spomenute v predchadzajucich prispevkoch, nikdy to nebude Pis ako pocujes, pretoze vták,dedko,nebuď,sme

Na druhu stranu by slovencina bez Y prisla o par slov (my/mi, tvory/tvori, tip/typ, bit/byt nechce sa mi viac rozmyslat), ktore teraz menia vyznam prave na zaklade pisania i/y.

A na zaver, kedze som zo zapadneho SVK tak neviem ci sa mylim alebo nie, ale podla mna by sa
vytiahli > nepisalo viťiahľi ale viťiahli (vychodniar by to asi pisal inak Žmurk )
Návrat hore
Zobraziť príspevky za predchádzajúce:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Slovenčina (AUM) Časy sú uvádzané v GMT +2 hodiny
Choď na stránku Predošlá  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Ďalšia
Strana 2 z 19

 
Prejdi na:  
Nemôžeš tu založiť novú tému
Nemôžeš do tohto fóra posielať odpovede
Nemôžeš tu upravovať svoje príspevky
Nemôžeš tu vymazať svoje príspevky
Nemôžeš v tomto fóre hlasovať
Môžeš zasielať prílohy
Môžeš sťahovať prílohy



SwiftBlue Theme created by BitByBit
Powered by phpBB 2.0.20 © 2001, 2006 phpBB Group
© 2006–2009 vincentdepaul.sk / Fórum založené 1. apríla 2006